Inflacja a oprocentowanie pożyczek

Inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce i spadek siły nabywczej pieniądza. Jak wpływa na oprocentowanie kredytów i pożyczek, zwłaszcza długoterminowych? Podpowiadamy.

Jeśli w najbliższym czasie planujesz sięgnięcie po pożyczkę pozabankową lub kredyt gotówkowy, podstawowym kryterium wyboru produktu powinno być RRSO. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania precyzyjnie obrazuje, ile w ciągu roku zapłacisz za pożyczone pieniądze. Warto ta zawiera w sobie nie tylko odsetki i prowizję, ale również wszystkie inne koszty wynikające z podpisania umowy kredytowej — np. koszt ubezpieczenia.

Inflacja a oprocentowanie pożyczek

Jeśli planujesz zaciągnięcie długoterminowego kredytu, np. hipotecznego, mieszkaniowego lub gotówkowego z maksymalnym okresem spłaty, warto wciąż pod uwagę nie tylko RRSO, ale również wskaźnik inflacji. Inflacja to proces wzrostu przeciętnego poziomu cen w gospodarce połączony ze spadkiem siły nabywczej pieniądza. Wyobraź sobie, że 5 lat temu wrzuciłeś do skarbonki 200 zł. Jeśli dziś je wyjmiesz, kupisz za nie zdecydowanie mniej towarów, niż zrobiłbyś to 5 lat temu. Takie zjawisko jest właśnie efektem inflacji.

Wartość pieniądza w czasie wpływa na zmieniające się koszty długoterminowych kredytów. Dlaczego? Inflacja oddziałuje bowiem na stopy procentowe. A te mają kluczowy wpływ na wartość wskaźnika WIBOR — ceny pieniądza na rynku międzybankowym. Zmienny WIBOR jest stałej marży, składową oprocentowania.

Kiedy zaciągasz kredyt hipoteczny, musisz liczyć się z faktem, że w ciągu całego okresu kredytowania, wysokość rat może się zmieniać. Za zmiany odpowiadają właśnie wahania wartości WIBOR, zależne od inflacji i sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie.

Ważne: wszystkie informacje dotyczące zasad zmian wskaźnika WIBOR znajdziesz w umowie kredytowej. Przed podpisanie dokumentu, koniecznie się z nimi zapoznaj.

WIBOR a inflacja

Jeśli inflacja jest wysoka, bank centralny może podnieść stopy procentowe. Efektem takiego stanu rzeczy jest wzrost wskaźnika WIBOR i… wzrost kosztów kredytu. Jeśli inflacja jest niewielka, pieniądz utrzymuje stabilność wartość, a wartość WIBOR jest niska.

Mówiąc w sporym uproszczeniu — stabilna sytuacja gospodarcza i niska inflacja sprzyjają kredytobiorcom (Ci mogą płacić niskie raty) oraz osobom, które rozważają zaciągnięcie kredytu hipotecznego (mają większe szanse na otrzymanie finansowania).

Inflacja w 2020 roku a koszt kredytów długoterminowych

Pandemia koronawirusa zatrzęsła polską i światową gospodarką. W tym momencie nie sposób jeszcze ocenić poczynionej przez nią skali zniszczeń. Wiele wskazuje jednak na to, że bieżąca sytuacji spowoduje wzrost inflacji, a co za tym idzie — trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych i wzrost rat. Czy tak się rzeczywiście stanie? To z pewnością okaże się już za kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/platne/serwer20515/public_html/pozyczko.pl/wp-content/plugins/7/wp-boost.php on line 81