Na czym polega pożyczka 5 tysięcy dla przedsiębiorców?

Pandemia koronawirusa zatrzęsła gospodarką. Wielu przedsiębiorców zamknęło swoje firmy, inni desperacko walczą o przetrwanie. Jednym z elementów wsparcia polskich firm są bezzwrotne pożyczki w kwocie 5000 zł. Kto może po nie sięgnąć i jak to zrobić? Podpowiadamy.

Pandemia koronawirusa w ciągu zaledwie kilku tygodni zmieniła oblicze polskiej gospodarki, handlu i usług. Wielu przedsiębiorców właściwie z dnia na dzień musiało zakończyć lub zawiesić działalność. Aby wygenerować przychody i zachować miejsca pracy część z nich zmieniło kierunek działań lub przeniosło usługi do Internetu. Niestety, dobre pomysły i sprawne działania to często zbyt mało, aby opłacić podatki, pensje i uniknąć zadłużenia.

Rządowe wsparcie w walce z koronawirusem

Aby wesprzeć polskich przedsiębiorców, rząd wprowadził tarczę antykryzysową — pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Jednym z jej elementów są bezzwrotne pożyczki w kwocie 5000 zł.

Pożyczka 5 tysięcy złotych — dla kogo?

Zgodnie z najnowszą wersją ustawy o pożyczkę mogą wnioskować mikroprzedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 roku. Uzyskanie pożyczki nie zależy od kwoty przychodu oraz innych form pomocy, jakie przedsiębiorca otrzymał w ramach tarczy antykryzysowej.

Ważne: zgodnie z pierwotną wersją tarczy antykryzysowej, warunkiem umorzenia pożyczki było utrzymanie stanu zatrudnienia przez okres 3 miesięcy od udzielenia finansowania. Taki zapis wskazywał więc, że aby otrzymać pożyczkę firma musi zatrudniać co najmniej jedną osobę. Obecnie pożyczki są dostępne także dla samozatrudnionych, którzy nie zatrudniają pracowników. A warunkiem umorzenia jest utrzymanie działalności przez 3 miesiące od udzielenia finansowania.

Na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki?

Uzyskane z pożyczki pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością: opłacenie podatków, wypłatę pensji czy wynajem siedziby.

Okres spłaty pożyczki

Okres spłaty pożyczki nie może wynosić więcej niż 12 miesięcy. Okres karencji w spłacie rat wynosi 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Oprocentowanie pożyczki

Oprocentowanie pożyczki w skali roku wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli NBP. Wartość ta wynosi obecnie 0,55%. Oprocentowanie pożyczki wynosi więc jedynie 0,0275%.

Umorzenie pożyczki

Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalności przez 3 miesiące od dnia jej udzielenia. Pamięta jednak, że aby umorzyć pożyczkę musisz złożyć wniosek.

Jak złożyć wniosek o pożyczkę?

Wniosek o pożyczkę z PUP możesz złożyć:

  • elektronicznie, za pośrednictwem platformy praca.gov.pl. Aby wnioskować o pożyczkę przez Internet potrzebny Ci będzie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym
  • w postaci papierowej, wysyłając dokument pocztą.

Do wniosku należy dołączyć wskazane załączniki. Jednym z nich jest umowa pożyczki. Pamiętaj — jeśli wysyłasz dokumenty elektronicznie, nie musisz jej drukować ani podpisywać. Zapisz załącznik na dysku, a następnie w tej samej formie dołącz do wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *