Ubezpieczenie pożyczki – co musisz o nim wiedzieć

Ubezpieczenie kredytu lub pożyczki może w znacznym stopniu zwiększyć całkowitą kwotę do spłaty, dlatego wiele osób decyduje się na to niechętnie jeżeli ma możliwość wyboru, ponieważ często ubezpieczenie przy zaciąganiu zobowiązań jest wymagane. Czy ubezpieczenie pożyczki to rzeczywiście niepotrzebne dodatkowe obciążenie, którego należy unikać?

 

Na wypadek czego ubezpieczane są pożyczki

Z założenia polisa ubezpieczeniowa chroni pożyczkobiorcę (lub jego rodzinę) przed konsekwencjami nagłej zmiany sytuacji życiowej, która może wpłynąć na brak możliwości spłaty zobowiązania. W ofertach ubezpieczenia kredytów i pożyczek u większości instytucji bankowych pojawiają się najczęściej następujące okoliczności, w których spłatę pożyczki może wziąć na siebie ubezpieczający:

  • śmierć kredytobiorcy
  • ciężka choroba, lub poważny uraz
  • utrata pracy.

Bardzo ważne jest zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, ponieważ różnią się one u różnych instytucji udzielających pożyczek. Ma znaczenie także z tego powodu, że zaistnienie, którejś z wymienionych okoliczności nie musi wcale oznaczać tego, że ubezpieczyciel przejmie na siebie zobowiązanie. Przykładowo, zazwyczaj nie ma mowy o wypłacie ubezpieczenia, gdy śmierć pożyczkobiorcy była efektem samobójstwa. W przypadku utraty pracy, na pomyślne rozwiązanie sprawy możemy liczyć tylko w przypadku, gdy zostaniemy zwolnieni przez pracodawcę – osoby na tak zwanym samozatrudnieniu nie powinny liczyć, że ubezpieczenie im coś da w przypadku utraty zleceń. Dotyczy to także osób, którym nie przedłużono umowy o pracę na czas określony, lub zwolniły się same. Warto także dokładnie zapoznać się z listą chorób i urazów, które mogą stanowić podstawę do spłaty pożyczki przez firmę ubezpieczającą.

 

Czy ubezpieczenie pożyczki się opłaca?

Jeżeli mamy możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia pożyczki, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • przy zdecydowaniu się na polisę możemy czasem liczyć na niższe prowizje oraz oprocentowanie pożyczki;
  •  z drugiej strony wartość ubezpieczenia wchodzi w skład kwoty kredytu, a to oznacza, że odsetki naliczane są od większej kwoty.

Jeżeli mamy do czynienia z pożyczką na duże kwoty, lub kredytem, zdecydowanie się na polisę może być dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę to, że spłata takich zobowiązań trwa latami. Warto jednak zawsze pamiętać, że ubezpieczenie w wielu sytuacjach utrudniających spłatę kredytu może okazać się po prostu bezużyteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *