Raty 0% – co warto o nich wiedzieć?

Chcesz kupić meble, drogi sprzęt RTV lub AGD? Jeśli nie dysponujesz gotówką, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się raty 0%. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce takim system finansowania. Podpowiemy również, na jakie pułapki uważać, decydując się na raty 0% i które banki oferują finansowanie bez kosztów.

Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na sfinansowanie kosztownych zakupów gotówką. System sprzedaży ratalnej powstał więc z myślą o osobach, które chcą rozłożyć płatność na niewielkie, atrakcyjnie oprocentowane raty.

Jak działają raty?

Decydując się na kupno produktu na raty, zawierasz tak naprawdę umowę kredytową z bankiem. W przypadku pozytywnej decyzji bank przelewa sprzedawcy kwotę za zakupy, a Ty spłacasz miesięczne raty.

Ważne: aby kupić sprzęt na raty, będziesz musiał wypełnić wniosek kredytowy. Dokument zawiera pytania na temat miejsca zatrudnienia, kwoty dochodu, regularnych wydatków czy innych spłacanych aktualnie pożyczek i kredytów. Warunkiem pozytywnej decyzji jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa.

Raty 0%

Wybierając raty 0%, zaciągasz kredyt, którego RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 0%. W praktyce oznacza to, że za pożyczenie pieniędzy nie zapłacisz ani złotówki i będziesz musiał zwrócić bankowi dokładnie taką kwotą, jaką pożyczyłeś.

Raty 0 procent – na co warto uważać?

Często zdarza się jednak, że RRSO kredytu wynosi 0% wyłącznie pod pewnymi warunkami. Najpopularniejszym jest rozłożenie spłaty na określoną liczbę rat, np. 6 czy 12.

Efekt? Jeśli wybierzesz 6-miesięczny okres spłaty, nie zapłacisz za kredyt ani złotówki. Jeśli jednak wybierzesz opcję z 10-miesięczną płatnością, będziesz musiał pokryć koszty w standardowej wysokości.

Ważne: aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed podpisaniem umowy koniecznie dokładnie przeanalizuj jej treść. Porozmawiaj również z pracownikiem banku i upewnij się, że wybrany przez Ciebie system spłaty nie wygeneruje dodatkowych kosztów.

Czy mogę wziąć na raty sprzęt, jeśli mam niekorzystną historię kredytową w BIK?

Weryfikując zdolność kredytową, banki dokładnie sprawdzają rejestry BIK i BIG. Negatywna historia spłat, niski scoring, wpis na listę dłużników — każdy z tych elementów może istotnie pomniejszyć, a nawet przekreślić Twoje szanse na pozyskanie rat. To właśnie bazy BIK i BIG są bowiem dla banku jednym z kluczowych źródeł informacji na temat wiarygodności wnioskującego.

Alternatywa dla rat 0%

Jeśli z powodu zbyt niskiej zdolności kredytowej bank odmówił Ci finansowania, nie załamuj rąk. Alternatywą dla bezpłatnego kredytu bankowego może być zaciągnięcie pożyczki pozabankowej. Oczywiście także darmowej. Takie finansowanie oferuje obecnie aż kilkadziesiąt serwisów.

Kto może sięgnąć po pożyczkę za 0 zł?

Darmowe pożyczki to produkty dedykowane wyłącznie nowym klientom. Dodatkowe warunki, jakie stawiają pożyczkobiorcom instytucje pozabankowe, nie są wygórowane i najczęściej dotyczą:

  • wieku. W zależności od firmy dole kryterium wieku wynosi od 18 do 23 lat;
  • konieczności posiadania dowodu osobistego, konta w banku, aktywnego numeru telefonu komórkowego;
  • posiadania zdolności do spłaty. Na szczęście, pozabankowe instytucje finansowe są zdecydowanie mniej restrykcyjne niż banki. Wiele z nich udzieli finansowania także osobie z niskim scoringiem i wpisem do bazy BIG.

Darmowa pożyczka — co musisz wiedzieć?

Korzystając z usług instytucji pozabankowych, pożyczysz za darmo od kilkuset złotych aż do 6000 zł. Pamiętaj jednak, że w zależności od firmy będziesz musiał zwrócić całą kwotę w ciągu 30, 60 lub 61 dni. Jeśli spóźnisz się ze spłatą choćby dzień lub dwa, pożyczkodawca będzie miał prawo anulować promocyjne warunki i obciążyć Cię opłatami w standardowej wysokości. A te są stosunkowo wysokie. Zaciągnięcie darmowej chwilówki będzie więc zasadne wyłącznie wtedy, kiedy jesteś absolutnie pewien, że zdołasz spłacić ją na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/platne/serwer20515/public_html/pozyczko.pl/wp-content/plugins/7/wp-boost.php on line 81