Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Jeśli zaciągniesz kredyt lub pożyczkę w banku, kredytodawca będzie regularnie informował Biuro Informacji Kredytowej o tym, czy spłacasz raty w terminie. Czy pozabankowi pożyczkodawcy również współpracują z BIK-iem? Czy opóźnienia w spłacie chwilówek wpływają na historię kredytową? Podpowiadamy.

 

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i udostępnia informacje o zobowiązaniach kredytowych i finansowych zaciągniętych przez osoby fizyczne i podmioty gospodarcze. W BIK-u znajdują się dane zarówno o opóźnieniach, jak i ratach spłacanych w terminie. Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej www.bik.pl, ponad 90% danych zgromadzonych w BIK, to dane pozytywne!

 

Przekazywanie danych do BIK-jak to działa?

 

Współpraca instytucji finansowych z BIK-iem rozpoczyna się już w momencie, kiedy składasz wniosek o kredyt. Kiedy bank go otrzyma, wysyła zapytanie o Twoją historię kredytową. Jest ona jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na decyzję kredytodawcy.

Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, będzie miał on obowiązek regularnego informowania BIK-u o spłatach rat. Jak często muszą to robić? Jeszcze jakiś czas temu banki dokonywały aktualizacji raz w miesiącu. Od 16 września 2016 rok na skutek zmian w prawie muszą informować BIK o każdej zmianie w zobowiązaniu w ciągu 7 dni. Zmianę w zobowiązaniu należy rozumieć m.in. jako: zaciągnięcie nowego zobowiązania, całkowitą spłatę, zmianę warunków spłaty (np. kwoty kredytu czy kwoty raty), stwierdzenie nieistnienia, wygaśnięcia, korektę wysokości oraz nowe rachunki kredytowe i ich aktualizację.

 

Jakie instytucje przekazują dane do BIK?

 

Do Biura Informacji Kredytowej trafiają dane dotyczące kredytów i pożyczek zaciągniętych we wszystkich bankach, SKOK-ach oraz ponad 70 największych firmach pożyczkowych.

Zobowiązania, które przetwarza BIK to przede wszystkim: kredyty na zakup towarów, usług i papierów wartościowych, kredyty niecelowe i studenckie, kredyty mieszkaniowe, hipoteczne i pracownicze oraz:

  • pożyczki pozabankowe
  • kredyty odnawialne,
  • karty detaliczne,
  • karty kredytowe i debetowe
  • limity debetowego w ROR.

 

Co ważne, Twoje dane trafią do BIK-u nie tylko wtedy, kiedy sam zaciągniesz kredyt, ale również w sytuacji, kiedy go poręczysz. Jeśli kredytobiorca będzie się spóźniał ze spłatą rat, ucierpi na tym również Twoja historia kredytowa.

 

Jeśli zaciągniesz pożyczkę pozabankową, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że informacje o jej spłacie trafią do BIK-u.

 

Które firmy pożyczkowe nie przekazują informacji do BIK?

 

Informacji do BIK-u nie przekazują firmy, które z nim nie współpracują.

Są to więc podmioty, które w toku oceny zdolności kredytowej nie zaglądają do rejestru BIK. Należą do nich m.in.:

  • Ferratum,
  • Ekspres Kasa,
  • Feniko.

 

Jeśli zaciągniesz chwilówkę w takiej firmie i nie spłacisz jej w terminie, informacja o zadłużeniu nie trafi do bazy.

 

Chcesz wiedzieć, jak widzą Cię banki i firmy pożyczkowe?

 

Jeśli chcesz wiedzieć, jak postrzegają Cię banki i firmy pożyczkowe, możesz wygenerować raport BIK na swój temat. Raport stanowi podsumowanie Twojej historii kredytowej oraz innych zobowiązań finansowych i zawiera:

  • szczegółową historię Twoich zobowiązań kredytowych i finansowych,
  • wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej,
  • scoring BIK, czyli ocenę punktową swojej wiarygodności finansowej.

Koszt pojedynczego raportu to 39 zł. Jeśli zamówisz pakiet 12 raportów wraz z usługami dodatkowymi, zapłacisz 99 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *