Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość — kiedy jest to możliwe?

Zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego jest ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Czy tę można przenieść na inną? Sprawdźmy.

Jeśli sięgniesz po kredyt hipoteczny na kupno mieszkania lub domu, w celu zabezpieczenia spłaty rat, bank ustanowi hipotekę na nieruchomości. Przedmiotem zabezpieczenia jest zazwyczaj (choć wcale nie musi być), kredytowana nieruchomość. Czasem zdarza się jednak, że kredytobiorca chce (lub musi) przenieść hipotekę na inną nieruchomość. Czym jest przeniesienie hipoteki i w jakich okolicznościach jest to możliwe?

Czym jest przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość to procedura, która polega na zmianie zabezpieczenia spłaty kredytu z jednej nieruchomość na inną. W praktyce oznacza to wykreślenie wpisu w księdze wieczystej pierwszej nieruchomości i dokonaniu wpisu w księdze drugiej — będącej nowym przedmiotem zabezpieczenia.

Kiedy najczęściej dochodzi do przeniesienia hipoteki?

Konieczność przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to:

  • zmiana stylu życia i co za tym idzie potrzeb generujących potrzebę zakupu innej nieruchomości, np. większego mieszkania z powodu powiększenia rodziny czy nieruchomości w innym mieście;
  • podyktowana różnymi czynnikami konieczność sprzedaży nieruchomości pierwotnie zabezpieczonej hipoteką. Jeśli kredytobiorca ma inną, na którą możesz przenieść zabezpieczenie, taki ruch zwiększy szansę na szybszą sprzedaż.

Bez względu na to, jaka przyczyna towarzyszy przeniesieniu hipoteki, bank musi wyrazić na nią zgodę.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość — kiedy jest możliwe?

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość jest możliwe. Aby zrealizować cały proces, niezbędne jest jednak spełnienie kilku warunków. Jakich?

  • Nieruchomość, na którą planujesz przenieść hipotekę, nie może być mniej atrakcyjna dla banku niż ta będąca pierwotnie przedmiotem zabezpieczenia. Aby bankowi analitycy mogli określić, czy tak rzeczywiście jest, niezbędne będzie dostarczenie do banku wykonanej przez rzeczoznawcę wyceny oraz dostarczenie odpisów z księgi wieczystej (opcjonalnie — także innych dokumentów dotyczących nowej nieruchomości).
  • Przed przeniesieniem hipoteki na inną nieruchomość bank ponownie zbadać Twoją zdolność kredytową. Przenosząc hipotekę na inną nieruchomość, kredytodawca będzie musiał zweryfikować, czy wciąż jesteś w stanie terminowo spłacać raty. Jeśli wysokość i źródło Twoich dochodów nie uległy zmianie, możesz odetchnąć z ulgą. Jeśli jednak zarabiasz mniej i/lub w ciągu ostatnich kilku miesięcy zmieniłeś pracę, decyzja banku może być odmowna.
  • Nieruchomość będąca nowym zabezpieczeniem spłaty musi być przeznaczona na cele mieszkaniowej i należąca do kredytobiorcy.

Ważne: nie wszystkie banki stosują identyczne zasady dotyczące badania zdolności kredytowej i zasad przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość. Jeśli chcesz mieć pewność, jakie podejście do obu kwestii ma wybrany przez Ciebie bank, porozmawiaj z doświadczonym doradcą kredytowym.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość — jak zrealizować proces krok po kroku?

Chcesz przenieść hipotekę na inną nieruchomość?

  • Upewnij się, że ta, którą wybrałeś (może to być mieszkanie, które dopiero planujesz kupić lub takie, którego już jesteś właścicielem) ma podobną wartość do nieruchomości, będącej pierwotnym zabezpieczeniem spłaty.
  • Sprawdź, czy Twój bank wyraża zgodę na realizację takiego procesu. Choć w większości przypadków odpowiedź będzie twierdząca, dla stuprocentowej pewności warto zweryfikować tę kwestię.
  • Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zmienił zabezpieczenie spłaty kredytu, złóż wniosek o przeniesienie hipoteki i dostarcz wszystkie dokumenty wymagane przez kredytodawcę.
  • Poczekaj na decyzję.
  • Jeśli będzie pozytywna, podpisz aneks do umowy kredytowej.

Ile kosztuje przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość?

Aby zrealizować przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość, będziesz musiał zapłacić za:

  • operat szacunkowy wykonany przez rzeczoznawcę;
  • podpisanie aneksu do umowy kredytowej;
  • procedurę zmiany zabezpieczenia (opcjonalnie);
  • koszty sądowe związane z wykreśleniem hipoteki i nowym wpisem.

Wysokość opłat za poszczególne elementy niezbędne do przeniesienia hipoteki mogą znacząco się różnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/platne/serwer20515/public_html/pozyczko.pl/wp-content/plugins/7/wp-boost.php on line 81