Konto maklerskie — co to jest?

Konto maklerskie określane także jako rachunek maklerski służy do przechowywania papierów wartościowych — np. akcji i obligacji oraz obracania nimi. Jak działa konto maklerskie? Jak wybrać najlepsze i jak je założyć? Podpowiadamy.

Konto maklerskie to narzędzie stworzone z myślą o osobach, które chcą kupować i sprzedawać papiery wartościowe oraz inwestować w innego typu instrumenty finansowe — np. kontrakty terminowe czy produkty strukturyzowane. Dzięki dodatkowym funkcjom taki rachunek zapewnia także edukację (dzięki webinarom i dostępowi do artykułów ekspertów), dostęp do narzędzi analitycznych oraz daje podgląd rynku w czasie rzeczywistym.

Kto może założyć konto maklerskie?

Konto maklerskie założyć osoba fizyczna, która jest pełnoletnia, posiada numer NIP i ważny dokument tożsamości. Właścicielem takiego rachunku może być także osoba prawna, np. spółka z o.o.

Konto maklerskie — jak działa?

Zasada działania konta maklerskiego jest bardzo prosta. Po założeniu takiego rachunku musisz zasilić je pieniędzmi zgromadzonymi na koncie osobistym. Po zaksięgowaniu środków na rachunku maklerskim możesz przeznaczyć je na zakup akcji, obligacji, kontrakty terminowe, produkty strukturyzowane lub innych dostępnych na koncie instrumentów finansowych. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW). Instytucja sprawdza i rozlicza wszystkie operacje na rachunku.

Konto maklerskie — jak zacząć?

Na rynku istnieje ogromny wybór kont maklerskich. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia swojej przygody z inwestowaniem w papiery wartościowe powinno być więc podjęcie decyzji o tym, które z nich wybrać.

Które konto maklerskie wybrać?

Wybór najlepszego konta maklerskiego może być przyczyną sporych dylematów. Zwłaszcza wśród osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku inwestycyjnym. Dokonanie błędnego wyboru może przełożyć się nie tylko na podwyższone koszty, ale także na długofalowe, nieprzyjemne dla inwestora konsekwencje. Zanim podejmiesz decyzje i wybierzesz „to jedyne”, koniecznie sprawdź:

  • czy nazwa domu maklerskiego figuruje na stronie Komisji Nadzoru Finansowego wśród podmiotów uprawnionych do działania na polskim rynku;
  • ile zapłacisz za prowadzenie rachunku;
  • ile zapłacisz za dodatkowe usługi; np. przelew środków na rachunek osobisty
  • ile wynoszą prowizje za poszczególne operacje, np. za zlecenia zakupu i sprzedaży akcji;
  • czy będziesz mógł inwestować także na rynkach zagranicznych;
  • czy platforma jest prosta w obsłudze intuicyjna. Jest to szczególnie ważne dla początkujących inwestorów;
  • czy będziesz mógł zintegrować platformę z aplikacją mobilną na smartfonie. Ta zaleta jest istotna zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują i chcą być zawsze na bieżąco, także ze stanem swoich inwestycji.

Jak założyć konto maklerskie?

Sposób założenia konta maklerskiego zależy od tego, którego maklera wybierzesz. W każdej z firm proces ten może wyglądać odmiennie.

Jak założyć konto maklerskie przez internet?

Czy konto maklerskie można założyć bez wychodzenia z domu, w 100% online? Zdecydowanie tak! Jak to zrobić? Najlepszym sposobem na założenie konta maklerskiego przez internet jest skorzystanie z usług banku, będącego jednocześnie maklerem. Zwłaszcza jeśli posiadasz w nim konto osobiste. W takich okolicznościach rachunek maklerski założysz w ciągu zaledwie kilku chwil, składając wniosek przez bankowość elektroniczną.

Konto maklerskie bez konta osobistego — czy to możliwe?

Aby zacząć obracać papierami wartościowymi, musisz zasilić swoje konto maklerskie. Taką operację możesz przeprowadzić z konta osobistego, ale… nie tylko. Ciekawym rozwiązaniem, które eliminuje konieczność synchronizacji konta maklerskiego z ROR-em, jest inwestowanie przez kartę Revolut.

Konto maklerskie bez prowizji

Wysokość prowizji za prowadzenie konta, przelewy na rachunek osobisty czy zlecenia zakupu i sprzedaży akcji to kluczowe parametry decydujące o wyborze konkretnego rachunku. Zanim podpiszesz umowę z maklerem, koniecznie zweryfikuj tę kwestię. 

Konto maklerskie — czy warto je założyć?

Założenie konta maklerskiego pomoże Ci poznać specyfikę inwestowania w papiery wartościowe. Umożliwi Ci także czerpanie zysków z takich instrumentów finansowych. Aby maksymalizować korzyści zadbaj o przemyślany wybór rachunku oraz solidną edukację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *