Przeniesienie kredytu do innego banku — kiedy to możliwe, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie raty kredytu jest przeniesienie zobowiązania do innego banku. W artykule wyjaśnimy, jak to zrobić. Podpowiemy także, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem działań.

Brak prowizji, niższe oprocentowanie czy brak konieczności zawarcia umowy ubezpieczenia — banki regularnie kuszą klientów możliwością zaciągnięcia kredytu na atrakcyjnych warunkach. Jeśli osiągnąłeś po finansowanie kilka czy kilkanaście lat temu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że współczesne oferty będą zdecydowanie korzystniejsze finansowo. Skutecznym sposobem na obniżenie wysokości raty i zatrzymanie w portfelu nawet kilkuset złotych miesięcznie może być przeniesienie kredytu do innego banku.

Przeniesienie kredytu do innego banku — skuteczny sposób na obniżenie raty

Przenosząc kredyt do innego banku, obniżysz kwotę miesięcznej raty i odciążysz domowy budżet. Najlepszym sposobem, aby tego dokonać, jest refinansowanie kredytu, czyli spłata aktualnego zobowiązania kolejnym, udzielonym przez inny bank.

Kiedy warto podjąć decyzję o przeniesieniu kredytu do innego banku?

Decyzja o przeniesieniu kredytu do innego banku okaże się zasadna, jeśli koszty finansowania, które spłacasz, są wyższe od kosztów innych, dostępnych na rynku kredytów tego samego typu. Warto rozważyć ją także w sytuacji, jeśli:

  • wysokie koszty spłacanych rat powodują, że domowy budżet jest bardzo napięty. W takich okolicznościach znalezienie nowej, korzystniejszej cenowo oferty pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z opóźnień w spłacie;
  • chcesz spłacić kredyt hipoteczny szybciej. Jeśli dostałeś podwyżkę i chcesz szybciej spłacić kredyt hipoteczny, przeniesienie zobowiązania do innego banku może ułatwić ten proces.

Jakie kredyty można przenieść do innego banku?

Czy można przenieść kredyt do innego banku? Zdecydowanie tak! Taka zasada dotyczy właściwie wszystkich typów kredytów: gotówkowych, samochodowych czy hipotecznych. Ze względu na wysokie kwoty oraz długi okres spłaty, największa zasadność przeniesienia będzie miała miejsce w przypadku tych ostatnich. Przenosząc kredyt hipoteczny do innego banku, zaoszczędzisz — przynajmniej w teorii najwięcej (w praktyce wszystko zależy od indywidualnych parametrów kredytu).

Zanim przeniesiesz kredyt do innego banku

Głównym celem przyświecającym przeniesieniu kredytu do innego banku jest możliwość obniżenia kosztów miesięcznej raty. Zanim zdecydujesz się na taki ruch, upewnij się, że cała operacja rzeczywiście okaże się opłacalna.

  • Zajrzyj do umów aktualnie spłacanych kredytów i sprawdź, czy bank obciąży Cię prowizją za wcześniejszą spłatę.
  • Porównaj całkowity koszt spłaty aktualnego kredytu z kosztami spłaty produktu w innym banku. Dzięki takiej kalkulacji precyzyjnie wyliczysz kwotę oszczędności. Nie tylko w każdym miesiącu, ale również w długofalowej perspektywie.
  • Jeśli chcesz przenieść kredyt do innego banku, aby szybciej go spłacić, sprawdź także, na jakich warunkach będziesz mógł to zrobić.

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Chcesz przenieść kredyt hipoteczny do innego banku? Oto najważniejsze kroki, które musisz wykonać:

  • aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, upewnij się, na jakich zasadach może spłacić aktualny kredyt hipoteczny;
  • porównaj dostępne na rynku oferty. Taka analiza pozwoli Ci precyzyjnie namierzyć najkorzystniejsze, a co za tym idzie — osiągnąć największe korzyści z przeniesienia kredytu do innego banku. Porównanie możesz zrobić sam lub z pomocą doświadczonego doradcy kredytowego;
  • po wyselekcjonowaniu najlepszych ofert zło wniosek kredytowy (lub kilka wniosków) w wybranych bankach i poczekaj na decyzję;
  • jeśli bank wyda pozytywną decyzję, spłaci aktualny kredyt środkami z nowego. Umieszczony w hipotece nieruchomości wpis o banku kredytującym zostanie zastąpiony nowym.

 

Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *