Kredyt odnawialny a debet — podstawowe różnice

Wbrew obiegowej opinii kredyt odnawialny nie jest wcale tym samym co debet. Jakie są różnice między nimi i który okaże się bardziej opłacalny? Sprawdźmy.

Dodatkowe koszty zdarzają się zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie — kiedy portfel świeci pustkami, a na koncie znajdują się jedynie mgliste wspomnienia ostatniej wypłaty. Awaria samochodu, prywatna wizyta lekarska, mandat — sięgając po kredyt odnawialny lub debet, nie będziesz musiał zastanawiać się już, z czego sfinansujesz nieprzewidziane wydatki.

Kredyt odnawialny a debet — podobieństwa

Kredyt odnawialny i debet to produkty bankowe powiązane z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR-em). Każdy z nich zapewnia użytkownikowi dodatkowy zastrzyk gotówki, dostępny „od ręki”, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każda transakcja wykonana przy pomocy bankowych środków zmniejsza limit, każda spłata — odbudowuje go. Szczegółowe parametry obu produktów są jednak odmienne.

Czym się różni kredyt odnawialny od debetu?

Podstawowe różnice pomiędzy kredytem odnawialnym a debetem dotyczą:

  • procedury otrzymania;
  • dostępnych kwot;
  • okresu spłaty;
  • kosztów.

Kredyt odnawialny a debet — procedura otrzymania

Kredyt odnawialny, jak wskazuje jego nazwa… jest kredytem. Aby móc z niego korzystać, niezbędne jest podpisanie tradycyjnej umowy kredytowej. Chcąc wnioskować o debet, musisz tylko wykonać telefon na infolinię banku lub odwiedzić oddział. Udzielając debetu, bank nie bada zdolności kredytowej. Nie wymaga także dostarczania dodatkowych dokumentów.

Kredyt odnawialny a debet —dostępne kwoty

Kwoty debetów są z reguły zdecydowanie niższe niż kwoty kredytów odnawialnych. Choć szczegółowe zależą od konkretnego banku, z powodzeniem można uznać, że:

w przypadku debetów wynoszą nie więcej niż 1000 zł;

w przypadku kredytów odnawialnych zależą do zdolności kredytowej i mogą być kilkanaście, a nawet kilkaset razy wyższe.

Kredyt odnawialny a debet — okres spłaty

Kolejną różnicą pomiędzy kredytem odnawialnym a debetem jest okres spłaty zadłużenia. W przypadku debetu wynosi on z reguły 30 dni, w przypadku kredytu odnawialnego — rok z możliwością przedłużenia.

Kredyt odnawialny a debet — koszty

Otrzymanie debetu w koncie osobistym nie generuje z reguły dodatkowych opłat. (konieczność uiszczenia odsetek generuje jedynie korzystanie z salda debetowe) Kredyt odnawialny już tak. Jeśli po niego sięgniesz, będziesz musiał zapłacić bankowi nie tylko odsetki od wykorzystanych środków, ale także prowizję za udzielenie limitu.

Kredyt odnawialny i debet — co się bardziej opłaca?

Debet i kredyt odnawialny do dwa zupełnie inne produkty. Precyzyjne porównanie ich opłacalności może być bowiem bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Wszystko zależy bowiem od potrzebnej kwoty finansowania, okresu spłaty oraz szczegółowych parametrów konkretnej oferty (jeśli wybierzesz kredyt odnawialny bez prowizji, może być on bardziej opłacalny niż debet).

Kredyt odnawialny czy debet — który z nich warto wybrać?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Każdy z produktów odpowiada bowiem na nieco inne potrzeby i oczekiwania.

Kredyt odnawialny będzie dobrym wyborem, jeśli:

  • potrzebujesz sporego zastrzyku gotówki;
  • chcesz rozłożyć spłatę zadłużenia na okres co najmniej 12 miesięcy;
  • masz wymagana przez bank zdolność kredytową.

Debet okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli:

  • chcesz zachować finansowe bezpieczeństwo, mając pod ręką niewielką kwotę na nieprzewidziane wydatki;
  • nie jesteś pewien czy skorzystasz z dodatkowych środków, a co za tym idzie, nie chcesz płacić prowizji;
  • chcesz uniknąć formalności, konieczności dostarczania dokumentów i zaświadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/platne/serwer20515/public_html/pozyczko.pl/wp-content/plugins/7/wp-boost.php on line 81