Pozabankowa karta kredytowa — czym jest, do czego służy, jak wybrać najlepszą?

Wbrew pozorom karta kredytowa to produkt zarezerwowany nie tylko dla banków. W artykule wyjaśnimy, czym jest pozabankowa karta kredytowa, do czego służy i jak wybrać najlepszą. Ciekawy? Zapraszamy do lektury.

Karta kredytowa wydawana przez bank jest rodzajem kredytu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych czy hipotecznych przybiera formę limitu środków. Jego wysokość zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej wnioskującego. Przy pomocy karty kredytowej możesz płacić bezgotówkowo, realizować przelewy, a nawet wypłacać środki z bankomatów. Każda transakcja zmniejsza limit, każda spłata go odbudowuje. Choć karty kredytowe kojarzą się głównie z bankami, od niedawna oferują je także pozabankowe instytucje finansowe. Jak działają pozabankowe karty kredytowe?

Czym jest i jak działa pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowa karta kredytowa, podobnie jak jej „bankowa” siostra przybiera formę limitu środków. Jego kwota zależy przede wszystkim od zdolności do spłaty wnioskującego. Co ważne, limity na pozabankowych kartach są z reguły niższe niż na kartach w bankach i wynoszą od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Do czego służy pozabankowa karta kredytowa?

Pozabankowej karty kredytowej możesz używać dokładnie tak samo, jak tej wydanej przez bank. Przy pomocy plastiku możesz płacić za zakupy i usługi w sklepach stacjonarnych i internetowych. Niektóre karty umożliwiają także wykonywanie przelewów i wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Które firmy oferują pozabankowe karty kredytowe?

Pozabankowe karty kredytowe oferują m.in.: Twisto, Vialet, AXI Card, Cardina czy Loanme.

Kto może otrzymać pozabankową kartę kredytową?

Poszczególne instytucje stawiają swoim klientom odmienne wymagania.

Przykład. AXI Card oferuj karty kredytowe osobom pełnoletnim z dochodem netto nie niższym niż 1200 zł i zatrudnieniem przez minimum 3 miesiące. W przypadku firm minimalny dochód netto musi wynosić 2500 zł, a staż firmy na rynku — co najmniej 2 lata.

Pozabankowa karta kredytowa — komu przyniesie najwięcej korzyści?

Karta kredytowa to produkt dedykowany osobom, które chcą zachować finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Pieniądze na karcie są bowiem dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Ta wydana przez pozabankową instytucję finansową to świetny wybór dla wszystkich, którzy chcą korzystać z przywilejów posiadania karty, eliminując jednocześnie restrykcyjne bankowe procedury. Choć przed wydaniem decyzji firmy pożyczkowe także dokładnie prześwietlają potencjalnego klienta, realizując cały proces w elastyczny sposób, przy uwzględnieniu indywidualnych parametrów. Otrzymanie karty w instytucji pozabankowej jest więc z reguły szybsze i łatwiejsze niż w banku.

Zanim sięgniesz po kartę

Zanim złożysz wniosek o pozabankową kartę kredytową, porównaj oferty poszczególnych pożyczkodawców. Mimo że na pierwszy rzut oka wydają się podobne, różnią je niewielkie, lecz ważne szczegóły. Często to właśnie one decydują o komforcie i satysfakcji z użytkowania „plastiku”.

Analizując parametry poszczególnych kart, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • limit środków. To właśnie od niego zależy, ile pieniędzy będziesz miał do dyspozycji;
  • długość okresu bezodsetkowego. Jeśli spłacisz zadłużenie na karcie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, nie zapłacisz odsetek za wykorzystane środki;
  • dodatkowe opłaty. Odsetki to wykorzystanych środków to nie jedyne koszty związane z użytkowaniem pozabankowej karty kredytowej. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, także wysokość prowizji, opłat za wydanie i użytkowanie karty, wznowienie limitu, wykonanie przelewu z rachunku karty kredytowej, wypłat środków z bankomatu czy rozłożenia płatności w sklepach partnerskich na raty;
  • możliwość wypłaty środków z bankomatu i realizacji przelewów. Nie wszystkie karty są wyposażone w takie funkcje;
  • możliwość skorzystania z dodatkowych, atrakcyjnych dla użytkownika usług: rabatów u partnerów czy długi cashback, zapewniającej zwrot części środków wydanych na zakupy w konkretnych punktach handlowych;
  • możliwość obsługi karty w aplikacji mobilnej. Jest to szczególnie ważne dla osób, które dużo podróżują, wciąż pozostają „w biegu” i …nie rozstają się ze swoim smartfonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *