Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce i jakie parametry warto sprawdzić, aby wybrać tę najlepszą. Podpowiemy także, jak korzystać z karty, aby… nie płacić odsetek.

Karta kredytowa to rodzaj kredytu bankowego. Zamiast jednorazowej wypłaty typowej dla kredytów gotówkowych, w ramach karty bank przydzieli Ci określony limit środków (o tym, od czego zależy jego wysokość, przeczytasz w kolejnym akapicie). Pieniądze będą do Twojej dyspozycji zawsze wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne. Bez konieczności składania dodatkowych wniosków kredytowych i oczekiwania na decyzję kredytodawcy. W przeciwieństwie do karty debetowej, karta kredytowa nie jest powiązana z ROR-em. Do jej obsługi bank stworzył specjalne konto techniczne.

Kto może dostać kartę kredytową?

Karta kredytowa jest kredytem. Aby ją otrzymać, wnioskujący musi mieć co najmniej 18 lat, mieszkać w Polsce, dysponować dowodem osobistym i numerem PESEL.

Musi także złożyć wniosek i dostarczyć bankowi dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. Na ich podstawie kredytodawca oceni zdolność kredytową, podejmie decyzję i jeśli będzie pozytywna — określi dostępny dla kredytodawcy limit środków. Na zdolność kredytową wpływa jednak nie tylko źródło i wysokość comiesięcznych wpływów, ale także: wiek kredytodawcy, regularne wydatki związany z utrzymaniem gospodarstwa domowego, liczba osób na utrzymaniu, saldo aktualnie spłacanych rat kredytów i pożyczek czy historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Jak używać karty kredytowej?

Pieniędzmi przyznanymi w ramach limity możesz płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Możesz także robić przelewy i wypłacać pieniądze z bankomatu. Prowizje za przelewy i wypłaty są jednak obciążone stosunkowo wysokimi prowizjami. Takie operacje powinny być więc ostatecznością.

Jak płacić kartą kredytową przez internet?

Wykonanie płatności kartą kredytową przez internet jest szybkie i wygodne.

Aby zapłacić za zakupy:

  • jako formę płatności wybierz kartę;
  • wybierz rodzaj karty, którą będziesz płacił (zazwyczaj Visa lub Mastercard)
  • wpisz numer karty,
  • wpisz dane właściciela, datę ważności i kod CVC lub CVV;
  • potwierdź transakcję.

Jeśli korzystasz z usługi 3D Secure, potwierdź płatność przy pomocy smartfona.

Gotowe!

Ważne: aby zachować bezpieczeństwo, nigdy nie podawaj numeru karty oraz kodów CVC i CVV osobom trzecim. Zwłaszcza jeśli podają się za pracownika banku lub sklepu internetowego. Takie prośby oznaczają jedno — próbę wyłudzenia wrażliwych danych.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Karta kredytowa to popularny produkt finansowy dostępny w ofercie większości banków. Jak wybrać tą, która najlepiej spełni oczekiwania kredytobiorcy?

Po pierwsze — nie wybieraj pierwszej lepszej karty kredytowej. Taka decyzja może narazić Cię na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty i pozbawić atrakcyjnych przywilejów. Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość okresu bezodsetkowego. W zależności od oferty wynosi on z reguły od 52 do 61 dni. Jeśli spłacisz zadłużenie w czasie trwania okresu bezodsetkowego, za wykorzystane środki nie zapłacisz odsetek. Jego długość wpływa więc na ekonomiczny aspekt korzystania z karty;
  • wartość RRSO. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania precyzyjnie pokazuje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone od banku pieniądze. Zawiera ona w sobie nie tylko odsetki, ale także wszystkie inne opłaty, np. prowizję za wydanie karty, korzystanie z karty w cyklu miesięcznym lub rocznym czy ewentualne ubezpieczenie. Niższe RRSO to tańszy kredyt;
  • możliwość otrzymania karty w 100% online. Ten parametr jest ważny zwłaszcza dziś, w czasie pandemii COVID-19. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania wirusa, ochronić siebie i swoich bliskich, wybierz bank, który pozwala zrealizować całą procedurę (nie tylko złożyć wniosek przez internet;
  • dodatkowe udogodnienia. W ramach karty kredytowej banki często oferują kredytobiorcom dodatkowe świadczenia. Może być to np. niedrogie (lub zupełnie darmowe) ubezpieczenie assistance, pakiet opieki medycznej, a nawet… nowoczesny smartfon. Zanim sięgniesz po promocyjną ofertę, upewnij się jednak, że bank nie rekompensuje prezentu wyższymi opłatami za podstawowe operacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *