Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce i jakie parametry warto sprawdzić, aby wybrać tę najlepszą. Podpowiemy także, jak korzystać z karty, aby… nie płacić odsetek.

Karta kredytowa to rodzaj kredytu bankowego. Zamiast jednorazowej wypłaty typowej dla kredytów gotówkowych, w ramach karty bank przydzieli Ci określony limit środków (o tym, od czego zależy jego wysokość, przeczytasz w kolejnym akapicie). Pieniądze będą do Twojej dyspozycji zawsze wtedy, kiedy będą najbardziej potrzebne. Bez konieczności składania dodatkowych wniosków kredytowych i oczekiwania na decyzję kredytodawcy. W przeciwieństwie do karty debetowej, karta kredytowa nie jest powiązana z ROR-em. Do jej obsługi bank stworzył specjalne konto techniczne.

Kto może dostać kartę kredytową?

Karta kredytowa jest kredytem. Aby ją otrzymać, wnioskujący musi mieć co najmniej 18 lat, mieszkać w Polsce, dysponować dowodem osobistym i numerem PESEL.

Musi także złożyć wniosek i dostarczyć bankowi dokumenty potwierdzające wysokość dochodów. Na ich podstawie kredytodawca oceni zdolność kredytową, podejmie decyzję i jeśli będzie pozytywna — określi dostępny dla kredytodawcy limit środków. Na zdolność kredytową wpływa jednak nie tylko źródło i wysokość comiesięcznych wpływów, ale także: wiek kredytodawcy, regularne wydatki związany z utrzymaniem gospodarstwa domowego, liczba osób na utrzymaniu, saldo aktualnie spłacanych rat kredytów i pożyczek czy historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Jak używać karty kredytowej?

Pieniędzmi przyznanymi w ramach limity możesz płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Możesz także robić przelewy i wypłacać pieniądze z bankomatu. Prowizje za przelewy i wypłaty są jednak obciążone stosunkowo wysokimi prowizjami. Takie operacje powinny być więc ostatecznością.

Jak płacić kartą kredytową przez internet?

Wykonanie płatności kartą kredytową przez internet jest szybkie i wygodne.

Aby zapłacić za zakupy:

  • jako formę płatności wybierz kartę;
  • wybierz rodzaj karty, którą będziesz płacił (zazwyczaj Visa lub Mastercard)
  • wpisz numer karty,
  • wpisz dane właściciela, datę ważności i kod CVC lub CVV;
  • potwierdź transakcję.

Jeśli korzystasz z usługi 3D Secure, potwierdź płatność przy pomocy smartfona.

Gotowe!

Ważne: aby zachować bezpieczeństwo, nigdy nie podawaj numeru karty oraz kodów CVC i CVV osobom trzecim. Zwłaszcza jeśli podają się za pracownika banku lub sklepu internetowego. Takie prośby oznaczają jedno — próbę wyłudzenia wrażliwych danych.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Karta kredytowa to popularny produkt finansowy dostępny w ofercie większości banków. Jak wybrać tą, która najlepiej spełni oczekiwania kredytobiorcy?

Po pierwsze — nie wybieraj pierwszej lepszej karty kredytowej. Taka decyzja może narazić Cię na dodatkowe, zupełnie niepotrzebne koszty i pozbawić atrakcyjnych przywilejów. Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość okresu bezodsetkowego. W zależności od oferty wynosi on z reguły od 52 do 61 dni. Jeśli spłacisz zadłużenie w czasie trwania okresu bezodsetkowego, za wykorzystane środki nie zapłacisz odsetek. Jego długość wpływa więc na ekonomiczny aspekt korzystania z karty;
  • wartość RRSO. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania precyzyjnie pokazuje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone od banku pieniądze. Zawiera ona w sobie nie tylko odsetki, ale także wszystkie inne opłaty, np. prowizję za wydanie karty, korzystanie z karty w cyklu miesięcznym lub rocznym czy ewentualne ubezpieczenie. Niższe RRSO to tańszy kredyt;
  • możliwość otrzymania karty w 100% online. Ten parametr jest ważny zwłaszcza dziś, w czasie pandemii COVID-19. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania wirusa, ochronić siebie i swoich bliskich, wybierz bank, który pozwala zrealizować całą procedurę (nie tylko złożyć wniosek przez internet;
  • dodatkowe udogodnienia. W ramach karty kredytowej banki często oferują kredytobiorcom dodatkowe świadczenia. Może być to np. niedrogie (lub zupełnie darmowe) ubezpieczenie assistance, pakiet opieki medycznej, a nawet… nowoczesny smartfon. Zanim sięgniesz po promocyjną ofertę, upewnij się jednak, że bank nie rekompensuje prezentu wyższymi opłatami za podstawowe operacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *