Pożyczki długoterminowe — 4 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim po nie sięgniesz

Pozabankowe instytucje pożyczkowe udzielają nie tylko popularnych chwilówek — pożyczek krótkoterminowych z okresem spłaty do 30 dni. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wiele z nich oferuje także pożyczki długoterminowe. Czym są w praktyce? Na jakich zasadach działają? Co warto wiedzieć, zanim po nie sięgniesz? Podpowiadamy.

Konstrukcja pozabankowych pożyczek długoterminowych do złudzenia przypomina konstrukcję tradycyjnych pożyczek bankowych. Sięgając po każdą z nich, pożyczkodawca może pożyczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i rozłożyć spłatę na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Pozabankowych pożyczek długoterminowych udzielają jednak nie banki, a zdecydowanie bardziej elastyczne instytucje pozabankowe. Jakie konsekwencje niesie za sobą ta pozornie nieistotna różnica?

Pozabankowe pożyczki długoterminowe — szybko, wygodnie, bez formalności

Pozabankowe instytucje finansowe są zdecydowanie bardziej elastyczne i mniej radykalne od banków. Takie podejście skutkuje możliwością pożyczenia pieniędzy szybko, wygodnie, bez formalności i zbędnych zaświadczeń. Bez wychodzenia z domu, w 100% online, przy użyciu komputera, smartfona lub tabletu.

Jakie firmy oferują pożyczki długoterminowe?

Pozabankowe pożyczki długoterminowe online znajdziesz w ofercie kilkunastu instytucji pozabankowych. Wśród nich m.in.:

  • Hapi Pożyczki;
  • SuperGrosz,
  • Zaplo.

HapiPożyczki udziela pożyczek ratalnych w kwocie od 800 do 15 000 zł. Spłatę możesz rozłożyć na okres od 6 do 36 miesięcy. Pożyczki o podobnych parametrach oferuje SuperGrosz. Jako klient tego doskonale znanego pożyczkodawcy możesz sięgnąć po kwotę od 1000 do 15 000 zł i rozłożyć spłatę na okres od 4 do 48 miesięcy. Korzystając z usług Zaplo, pożyczysz maksymalnie 5000 zł, a pieniądze będziesz musiał zwrócić po trzech miesiącach (to jedyny możliwy okres spłaty).

Ile kosztuje pozabankowe pożyczka ratalna?

Sprawdźmy, ile zapłacisz za pożyczone środki w każdym ze wskazanym wyżej serwisów.

Jeśli pożyczysz 5000 zł w Hapi i rozłożysz spłatę na 12 miesięcy, koszt miesięcznej raty wyniesie 1 207,62 zł, a RRSO – 105,93%. Czy koszty pożyczki w SuperGroszu są porównywalne? Tak. Wysokość raty dla pożyczki o takich samych parametrach (10 000 zł na 12 miesięcy) to 1 242,92 zł, a RRSO – 118,23%. Sięgając po pożyczkę o maksymalnych parametrach (5000 zł na 3 miesiące) w Zaplo, zapłacisz miesięcznie 1950,03 zł. Całkowita koszt pożyczki wyniesie 850,09 zł, całkowita kwota do zapłaty 5850,09 zł, a RRSO – 159,80%.

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych

Czy większa elastyczność pozabankowych pożyczkodawców oznacza, że pożyczkę ratalną możesz otrzymać także osoba zadłużona? To zależy. Mimo swojej elastyczności działające zgodne z prawem instytucje pozabankowe nie pożyczą pieniędzy osobie zadłużonej z otwartą procedurą windykacyjną i zajęciem komorniczym. Podpisanie umowy z takim klientem nawet dla pożyczkodawców otwartych na potrzeby mniej wiarygodnych klientów, byłoby zbyt ryzykowne. Jeśli jednak zadłużenie jest niewielkie, a jedynym jego śladem jest niższy scoring BIK — szanse na pozytywną decyzję są całkiem spore. Wiele zależy tu jednak od innych parametrów — wysokości i źródła dochodów, innych regularnych zobowiązań finansowych wnioskującego czy historii poprzednich spłat (o ile takowe były).

Zanim sięgniesz po pozabankową pożyczkę długoterminową — 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

Zanim sięgniesz po pożyczkę pozabankową:

  • upewnij się, że firma prowadzi legalną, uregulowaną prawem działalność. Zanim wybierzesz pożyczkodawcę, sprawdź, czy jego nazwa figuruje w rejestrze firm pożyczkowych prowadzonym przez KNF. Pamiętaj jednak, że nazwa serwisu pożyczkowego nie zawsze jest tożsama z nazwą podmiotu, który udziela finansowania;
  • sprawdź, czy spełniasz wymagania stawiane przez pożyczkodawcę. Choć w większości firm nie są one wygórowane, zdecydowanie lepiej zweryfikować tę kwestię przed złożeniem wniosku;
  • sprawdź, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze i upewnij się, że stać Cię na pożyczkę. Koszty większości pożyczek pozabankowych są wyższe niż tych udzielanych przez banki. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest większe ryzyko pozabankowych pożyczkodawców i idąca za nim potrzeba finansowej rekompensaty;
  • sprawdź, czy pożyczkodawca weryfikuje bazy BIG i BIK. Zwłaszcza jeśli Twoje dane figurują w rejestrze dłużników, a historia kredytowa w BIK-u pozostawia wiele do życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *