Jak sprawdzić czy jestem w BIK

W przypadku planowania zaciągnięcia pożyczki, lub większego zobowiązania, jakim jest najczęściej kredyt, warto dokładnie sprawdzić swoją sytuację i ocenić szansę na skorzystanie z tego typu usług finansowych. Jedną z metod pozwalających na weryfikację swojej zdolności kredytowej jest skorzystanie z raportu BIK na własny temat, który warto pobrać nie tylko, kiedy planujemy wziąć kredyt.

 

Czym jest BIK?

 

BIK jest skrótem od Biura Informacji Kredytowej. Jest to przedsiębiorstwo, którego działalność polega na zbieraniu, przechowywaniu i udostępnianiu informacji dotyczących historii kredytowej klientów instytucji bankowych i pozabankowych. BIK został założony przez Związek Banków Polskich i przez długi czas gromadził dane pochodzące od banków. Obecnie znajdziemy w nim także informacje przekazywane przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Dane zawarte w bazie BIK dotyczą klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, dzięki czemu jest największą tego typu bazą w Polsce.

 

BIK a KRD

 

Niektórzy utożsamiają BIK z KRD, czyli Krajowym Rejestrem Długów i uznają obie bazy za zbiór informacji o dłużnikach. Sprawy wyglądają jednak nieco inaczej. BIK zawiera dane dotyczące wszystkich osób i przedsiębiorców, którzy w swojej historii mają jakiekolwiek kredyty, a także korzystają z kart kredytowych. W związku z tym do BIK trafiamy wraz z wzięciem pierwszego kredytu. Od tego momentu BIK aktualizuje informacje na temat naszej historii kredytowej – spłatę kredytu, wzięcie kolejnych, zaleganie ze spłatą.

 

KRD natomiast jest bazą, do której mogą zostać tylko dłużnicy. Warto pamiętać, że zaleganie ze spłatą kredytu wcale nie oznacza, że automatycznie znajdziemy się w KRD. Musimy tam zostać zgłoszeni przez wierzyciela, który jest klientem tego przedsiębiorstwa.

 

Kiedy sprawdzić się w BIK?

 

Myślimy o tym najczęściej podczas planowania skorzystania z pożyczki, lub kredytu. Weryfikacja swojej historii kredytowej może być pomocna kiedy chcemy upewnić się, że nikt bez naszej wiedzy nie zaciągnął zobowiązania na nasze dane. Może nam to pozwolić na odpowiednie działania zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt i szybko uzyskać wiedzę, że padliśmy ofiarą nadużyć. Z tego względu warto monitorować swoją sytuację regularnie, zwłaszcza jeżeli w ciągu najbliższych lat planujemy wziąć kredyt mieszkaniowy.

 

Drugim, dobrym powodem jest przygotowanie się na wynik starań o kredyt. Znów dotyczy to przede wszystkim kredytów mieszkaniowych na duże kwoty, przy których sprawdzana jest nie tylko obecna sytuacja, lecz cała historia kredytowa. Warto z niego skorzystać, ponieważ, poza historią kredytową, raport zawiera także ocenę punktową BIK.

 

Jak sprawdzić siebie w BIK?

 

W celu sprawdzenia informacji na swój temat musimy wejść na stronę BIK i w zakładce dla klientów indywidualnych wygenerować raport w następujących krokach:

  • wypełnienie formularza (do tego potrzebujemy nr dowodu oraz PESEL)
  • potwierdzenie tożsamości
  • ustawienie hasła oraz aktywacja konta
  • pobranie raportu

Ponieważ korzystanie z BIK jest usługą płatną, wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić BIK za darmo. Informacje na swój temat możemy zweryfikować tak jak kiedyś, lecz po wejściu w życie ustawy dotyczącej RODO raport darmowy nosi nazwę kopii danych. Wciąż jednak istnieje możliwość sprawdzenia siebie w BIK, zarówno online, jak i tradycyjną drogą pocztową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *