Czym jest ocena punktowa BIK?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wciąż kredyt lub pożyczkę, instytucja finansowa z pewnością zajrzy do BIK-u. Zweryfikuje nie tylko historię kredytową, ale również ocenę punktową, czyli tzw. scoring. Czym jest scoring BIK? Podpowiadamy.

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi i udostępnia informacje o tym, w jaki sposób osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe. Wbrew obiegowej opinii BIK wcale nie jest rejestrem dłużników. Aż 90% zawartych w rejestrze danych to informacje pozytywne.

Jakie informacje gromadzi BIK?

BIK gromadzi i udostępnia informacje na temat spłacanych (terminowo i z opóźnieniami) zobowiązań finansowych — kredytów i pożyczek. Do rejestru trafiają dane z wszystkich banków SKOK-ów i ponad 70 największych firm pożyczkowych. Co ważne, wszystkie instytucje, które przekazują informacje do BIK-u, mogą także z niego czerpać, sprawdzając wiarygodność wnioskujących.

Rejestr BIK jako źródło informacji dla instytucji finansowych

Dzięki danym pozyskanym z BIK-u instytucje finansowe mogą ocenić wiarygodność osoby, która wnioskuje o pożyczkę lub kredyt. Taka weryfikacja jest więc bardzo ważną częścią procesu decyzyjnego w bankach oraz w niektórych firmach pożyczkowych.

Szczególnie ważną wartością jest dla nich ocena punktowa, zwana także scoringiem.

Czym jest ocena punktowa BIK?

Ocena punktowa BIK określa Twoją wiarygodność kredytową i służy do określania prawdopodobieństwa zostania „dobrym” lub „złym” klientem. Do jej wyliczenia BIK używa specjalnej formuły matematycznej. Wyliczenie następuje poprzez porównanie Twojego profilu do profili klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im więcej podobieństw, tym wyższy scoring. Ostateczna ocena stanowi sumę punktów przyznanych za poszczególne elementy.

Co wpływa na scoring punktowy BIK?

Scoring punktowy BIK zależy od wielu czynników. Najważniejsze to:

  • opóźnienia (lub ich brak) w spłacie kredytów, pożyczek i zadłużenia na kartach kredytowych. Ten czynnik w największy sposób wpływa na scoring BIK;
  • częstotliwość składania wniosków kredytowych w przeszłości;
  • stopień wykorzystania limitów w koncie, korzystania z kart kredytowych i kredytów konsumpcyjnych;
  • staż kredytowy;
  • aktywne zobowiązania w postaci poręczonych kredytów.

Jak sprawdzić swój scoring kredytowy?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wnioskować o kredyt, sprawdź swój scoring BIK. Dzięki temu dowiesz się, jak widzą Cię banki, a jeśli okaże się to niezbędne — będziesz mógł popracować nad podwyższeniem oceny punktowej.

Aby sprawdzić swój scoring, wygeneruj raport BIK. Za pojedynczy zapłacisz 39 zł. Pakiet 12 raportów ważny przez rok kosztuje 99 zł.

Ocena punktowa BIK — interpretacja

Poznanie swojej oceny punktowej to dopiero pierwszy krok. Aby poznać swoją wiarygodność w oczach banków (i ocenić szanse na kredyt) warto także wiedzieć, w jaki sposób ją zinterpretować.

Ocena punktowa BIK może przyjmować wartość od 1 (minimalna) aż do 100 (wzorcowa). Co ważne, w zależności od informacji dostarczanych przez banki i firmy pożyczkowe, Twój scoring każdego dnia może przybierać nieco inną wartość.

  • Jeśli Twoja ocena punktowa waha się w przedziale od 80 do 100 punktów — brawo! Taki wynik oznacza bardzo dobrą zdolność kredytową i wysoką wiarygodność w oczach banków.
  • Ocena punktowa o wartości od 60 do 80 punktów to dobry wynik. Jeśli taką osiągnąłeś, trzymaj rękę na pulsie. Opóźnienia w spłacie rat czy złożenie kolejnego wniosku o chwilówkę mogą niebezpiecznie przechylić szalę.
  • Ocena punktowa od 0 do 59 nie jest dobra i może być skuteczną przeszkodą w otrzymaniu kredytu bankowego. Jeśli osiągnąłeś taki wynik, koniecznie popracuj nad jego poprawą. Jak to zrobić? Przeczytasz o tym w ostatnim akapicie.

Scoring BIK Polaków

Jak wynika z danych BIK, średnia ocena punktowa Polaków jest bardzo dobra i wynosi 79 punktów. Najwyższym scoringiem (pomiędzy 80 a 100 punktów) może się pochwalić prawie 7 mln mieszkańców naszego kraju. Niską ocenę, (do 58 punktów), ma ponad 1 milion Polaków.

Czy scoring BIK można poprawić?

Jak najbardziej. Jeśli Twój scoring nie jest wzorcowy, możesz go poprawić. Jak to zrobić?

Po pierwszej i najważniejsze — koniecznie zadbaj o to, aby nie przekraczać terminów spłaty rat kredytów i pożyczek, a zadłużenie na karcie kredytowej regulować jak najszybciej, najlepiej w czasie okresu bezodsetkowego. Ogranicz także aktywność w bankach i firmach pożyczkowych. Składanie kolejnych wniosków instytucje finansowe mogą bowiem zinterpretować jako desperackie próby pozyskania finansowania. A te z pewnością nie są najlepszym dowodem na Twoją stabilną sytuację finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *