Co warto wiedzieć o pożyczce leasingowej?

Przedsiębiorcy nieustająco poszukują tanich sposobów finansowania swojego biznesu. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się pożyczka leasingowa, będąca stosunkowo młodym instrumentem finansowym. Nie jest ona uregulowana przepisami prawa – można nazwać ją umową nienazwaną, opierającą się na zasadzie swobody umów zawartej w Kodeksie Cywilnym. Pożyczek leasingowych udzielają firmy leasingowe, a nie banki – dzięki temu formalności ograniczone są do minimum, a przedsiębiorca może pozyskać środki stosunkowo szybko.

Parametry pożyczki leasingowej

Pożyczka leasingowa udzielana jest na okres od 6 miesięcy aż do 7 lat. Nie można jej jednak użyć na dowolny cel – firma leasingowa udziela jej na potrzeby zakupu środka trwałego, potrzebnego do wykonywania działalności. Nie ważne przy tym jest, czy przedsiębiorca decyduje się na zakup sprzętu nowego, czy używanego. W zależności od umowy przedsiębiorca nie musi wpłacać wkładu własnego, a jeśli tak się dzieje, zazwyczaj nie przekracza on 45% wartości środka trwałego. Leasingodawcy chętnie dopasowują raty do specyfiki danego biznesu, przedsiębiorcy mogą więc liczyć na raty równe, malejące, a nawet sezonowe. Pożyczka leasingowa może być udzielona nawet mimo negatywnej historii kredytowej w BIK i wpisu do rejestru BIG. Na decyzję przyznaniu pożyczki leasingowej kluczowy wpływ ma bowiem zdolność leasingowa pożyczkobiorcy, a nie jego zdolność kredytowa. Istnieje też możliwość uzyskania pożyczki pod dotacje unijne.

Co warto wiedzieć o pożyczce leasingowej?

Zdecydowanie tak. Pożyczka umożliwia zakup nowych pojazdów, maszyn, czy sprzętów do firmy, przy niskich ratach bez podatku VAT (zgodnie z art. 43 ust. 15 ustawy VAT). Jeśli uda się uzyskać pożyczkę bez wkładu własnego, firma użytkuje nowy sprzęt, zachowując pieniądze na koncie. Cały proces uzyskania pożyczki leasingowej jest krótki – zarówno jeśli chodzi o formalności, jak i odbiór przedmiotu umowy. Zazwyczaj ma on miejsce po 5-7 dniach. Przedsiębiorca może amortyzować przedmiot i zaliczać odsetki do kosztów uzyskania przychodu, a co najważniejsze – jednorazowo odliczyć cały podatek VAT. 

Kto pożyczka leasingowa powinna szczególnie zainteresować?

Zainteresowanie pożyczką leasingową cały czas wzrasta. Szczególnie jednak zainteresowani są nią przedsiębiorcy, którzy:

  • nie są czynnymi płatnikami VAT,
  • chcą jednorazowo odliczyć VAT,
  • chcą sfinansować zakup sprzęt z obniżoną stawką VAT,
  • planują zostać właścicielem przedmiotu umowy,
  • oczekują jak najniższej raty,
  • importują towar z obszaru Unii Europejskiej,
  • otrzymali decyzję o dofinansowaniu unijnym.

Na co można wziąć pożyczkę leasingową?

Pożyczką sfinansujemy zakup samochodu osobowego i dostawczego, nowego lub używanego. Dzięki niej możemy nabyć też m.in. ciągnik siodłowy, naczepę, ciągnik lub inną maszynę rolniczą, maszyny, urządzenia, sprzęt medyczny i inne specjalistyczne środki trwałe. 

Czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu?

Różnic jest sporo. W przypadku finansowania maszyny pożyczką leasingową firma staje się jej właścicielem. W przypadku zwykłego leasingu właścicielem pozostaje firma leasingowa. Uzyskanie pożyczki leasingowej jest zazwyczaj prostsze niż leasingu, różni się także okres obowiązywania umowy. Umowa leasingu obowiązuje co najmniej 2-3 lata, a w przypadku pożyczki leasingowej przedsiębiorca ma dużą elastyczność – może ona trwać poł roku lub kilka lat. Leasing zazwyczaj wymaga też zainwestowania wkładu własnego, co nie zawsze jest konieczne w przypadku pożyczki leasingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *