Wakacje kredytowe – na czym polegają, kto może skorzystać?

W związku z podwyżkami stóp procentowych i szalejącą inflacją, banki podwyższają kredytobiorcom raty nawet i o 70%. Niektórzy nie są w stanie poradzić sobie z tak wielkimi, nagłymi kosztami. Rząd wprowadził więc poprawki do ustawy o wakacjach kredytowych. Co się zmieniło? Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Podczas wakacji kredytowych dochodzi do czasowego zawieszenia spłaty kredytu. Gdy instytucja finansowa, w której wziąłeś kredyt, zgodzi się na to, wtedy przez pewien okres czasu nie będziesz musiał spłacać części odestkowej lub kapitałowej. Odciąży to na chwilę Twoje wydatki i pozwoli dojść z finansami do ładu. Takie zawieszenie spłaty kredytu może trwać od 1 miesiąca aż do 3 miesięcy.

Rząd wprowadził teraz poprawki do ustawy, które mają wydłużyć wakacje kredytowe nawet do 4 miesięcy i w 2022 roku i w 2023 roku, a więc łącznie dwa razy, co daje 8 miesięcy bez spłacania raty odestkowej. Z takiej oferty możesz skorzystać tylko raz w roku lub raz w ciągu jednego kredytu, w zależności od tego jakie są wewnętrzne uregulowania banku, w którym zaciagnąłeś pożyczkę. Poprawki w ustawie o wakacjach kredytowych mają również obejmować i te kredyty, które zostały wzięte przed 2017 rokiem.

Dla kogo są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe mają pomóc w szczególności tym, którym banki zwiększyły nagle ratę o abstrakcyjną kwotę. Przez obecną niestabilną sytuację ekonomiczną w kraju, rząd zdecydował się wyciągnąć rękę w stronę najbardziej poszkodowanych i pomóc w tym problemie. Wakacje kredytowe są w założeniu darmową usługą, która po prostu wydłuży Twój okres kredytowania, ale za to przez 4 miesiące w 2022 roku i przez 4 miesiące w 2023 roku zostaniesz obciążony z raty odestkowej lub kapitałowej. Być może po tym okresie, stopy procentowe ulegną stabilizacji i normalizacji, przez co nie będzie trzeba co miesiąc płacić tak dużych kwot, jak teraz wymaga bank.

Jednak, aby w ogóle bank zgodził się na wakacje kredytowe w Twoim przypadku, musisz spełnić kilka ważnych warunków. Jednym z nich jest dotychczasowe spłacanie kredytu w terminie.

Kiedy należy sięgnąć po wakacje kredytowe?

Wziąłeś kredyt hipoteczny i przez lata Twoja rata wynosiła 1000 zł, aż nagle dostałeś SMS-a od banku, że zwiększa się ona do 3000 zł? To właśnie ten moment, w którym powinieneś zastanowić się nad wakacjami kredytowymi. Jeśli Twoja obecna sytuacja finansowa nie jest w stanie poradzić sobie z tak nagłym wzrostem raty, skorzystaj z ustawowego zawieszenia wykonywania umowy kredytowej. Najczęściej wakacje kredytowe bierze się właśnie w przypadku kredytu hipotecznego, bo to jego rata jest największym obciążeniem.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Poprawki w ustawie mają zostać podpisane 14 lipca i zacząć obowiązywać już na początku sierpnia 2022 roku. Jeśli jesteś zainteresowany zawieszeniem spłaty rat kredytowych, złóż wniosek o wakacje kredytowe przez swoją bankowość elektroniczną, drogą mailową, bądź zanieś wypełniony formularz do fizycznej placówki banku. Możesz skorzystać z wakacji kredytowych, gdy wziąłeś kredyt hipoteczny na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych i gdy każdą ratę dotychczas spłacałeś w terminie. Dodatkowym wymogiem jest to, by Twój kredyt wzięty był w polskich złotówkach. Nie ma jednak znaczenia, czy rata była zmienna czy stała, w obu przypadkach, możesz ubiegać się o udzielenie wakacji kredytowych i odroczenie spłaty rat. Pamiętaj jednak, że bank może odmówić wakacji kredytowych, jeśli nie spełnisz któregoś z warunku – każdy wymóg został dokładnie opisany w wewnętrznym regulaminie Twojego banku.

Wakacje kredytowe –  skutki

Istnieją przesłanku ku temu, by myśleć, że na wakacjach kredytowych, szczególnie branych tak chętnie przez obecną sytuację ekonomiczn0-gospodarczą, banki stracą znaczną ilość pieniędzy i odbije się to na nas – zwykłych obywatelach. Instytucje finansowe niby tylko zawieszają spłatę kredytu hipotecznego, a nie całkowicie anulują raty, ale skutkuje to tym, że kredyt przeciągnie się w czasie. Jednak w związku z tym, wzrośnie jego koszt obsługi. Banki mogą więc na tym znacząco stracić i pewnie większość tych kosztów zostanie przerzuconych na nowe osoby, chcące wziąźć kredyt. Nie dość, że być może wzrosną opłaty za usługi bankowe, to także może skutkować to podwyższeniem oprocentowania kredytów.

W dodatku, jeśli zdecydujesz się na wakacje kredytowe, pamiętaj, że przez następne półtorej roku, nie będziesz mógł wziąć na siebie żadnego kredytu. Informacja ta będzie widnieć w Twoim BIK, przez co Twoja zdolność kredytowa znacząco spadnie. Może skutkować to tym, że nawet i po tym półtorej roku, instytucja finansowa mniej chętnie przyzna Ci pożyczkę, o którą wnioskujesz. Wakacje kredytowe mogą Ci więc pomoc w spłacie kredytu, ale jeśli Twoje główne źródło dochodu pozwala Ci na spłacanie nawet i podwyższonych rat, przemyśl tę decyzję kilka razy, ponieważ może nieść ona za sobą poważne skutki w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *