Skrytka bankowa – czym jest, jak założyć.

Jeśli posiadasz cenne przedmioty, typu biżuteria, pamiątki rodzinne, testament, papiery wartościowe, czy inne ważne dokumenty, zapewne nie chcesz trzymać ich w domu. Jest to ryzykowne, ponieważ zapewne nie posiadasz odpowiednich zabezpieczeń, by uchronić te przedmioty przed kradzieżą. Jesteś więc narażony wtedy na łatwy rabunek. Na szczęście istnieje – choć obecnie mniej popularna niż kiedyś – usługa skrytek bankowych.

Czym jest skrytka bankowa?

Skrytka bankowa jest depozytem, w którym możesz trzymać wartościowe przedmioty. To specjalna szuflada, o różnych wymiarach, którą możesz wynająć w placówce bankowej. Włamanie do niej jest prawie niemożliwe (choć w historii zdarzały się przypadki kradzieży), ponieważ skrytki bankowe znajdują się w skarbcu banku. Wydzielone jest dla nich specjalne pomieszczenie, otoczone zabezpieczeniami.

Opłata za wynajem skrytki depozytowej waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Oczywiście możesz zdeponować ją na krótszy okres czasu, liczony nawet w dniach czy miesiącach. Wszystko zależy Twoich predyspozycji i regulaminu banku. I choć usługa ta funkcjonuje na całym świecie (w USA wynajmuje się nawet 26 milionów skrytek), to jednak w Polsce staje się coraz mniej popularna. Obecnie wynajęcie skrytki w banku jest sporym wyzwaniem.

Skrytki bankowe – jakich przedmiotów nie można przechowywać

Choć pracownik banku oficjalnie nie powinien wiedzieć, co przechowujesz w skrytce, są pewne wytyczne, których nie możesz złamać. Gdyby instytucja dowiedziała się o tym, mogłaby Cię pociągnąć nawet do odpowiedzialności karnej.

Czego nie można przechowywać w skrytce bankowej?

 • przedmiotów z kradzieży,
 • broni,
 • substancji radioaktywnych, wybuchowych i toksycznych,
 • narkotyków,
 • artykułów, które mogą ulec zepsuciu.

Pamiętaj również o tym, że nie tylko właściciel skrytki bankowej ma do niej dostęp. Oczywiście, w normalnych sytuacjach bank bez Twojego pozwolenia nie może jej otworzyć, zrobi to jednak na polecenie:

 • prokuratury,
 • Służby Celnej,
 • Straży Granicznej,
 • Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
 • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • funkcjonariusza policji,
 • komornika.

Gdzie można założyć skrytkę bankową?

Skrytki depozytowe nie są obecnie popularną usługą. W Polsce tylko dwa banki komercyjne posiadają tę możliwość – jest to PKO BP i Santander Bank Polska. W PKO wynajęcie skrytki kosztuje 600 zł rocznie (300 zł, jeśli jesteś posiadaczem rachunku PLATINIUM), a kaseta 450 zł rocznie. Jeśli chodzi o Santander ten kosz to 60 zł miesięcznie lub 600 zł rocznie.

Skrytkę możesz wynająć także w banku spółdzielczym, na przykład w Banku Spółdzielczym w Żorach, Gorlicach, Raciborzu czy w Małopolskim Banku Spółdzielczym.

Oprócz tego, coraz więcej pojawia się prywatnych firm, oferujących tę usługę. Najpopularniejsze to Śląskie Sejfy, 24Sejf czy Safebox24. Koszt wynajmu skrytki w specjalnej firmie, zajmującej się tylko przechowywaniem wartościowych depozytów, waha się od 750 zł do nawet 3500 zł. Jest to dużo droższa usługa niż bankowa, ale to przez fakt, że ich skrytki są bardziej zautomatyzowane. Najczęściej możesz samodzielnie otworzyć skrytkę za pomocą swojej biometrii, czyli przez odcisk palca czy skan twarzy. W dodatku prywatnym firmom dochodzą duże koszty zabezpieczenia szuflad. O ile banki już same w sobie posiadają mocne zabezpieczenia, to prywaciarze muszą od początku w to zainwestować.

Jak wynająć skrytkę bankową? Kto może z niej korzystać?

Skrytkę założysz bezpośrednio w placówce banku. Musisz jednak upewnić się, że dana instytucja posiada taką możliwość. W dodatku, w niektórych bankach istnieje obowiązek posiadania konta osobistego, by móc skorzystać z tej usługi. Na szczęście nie we wszystkich. Nastaw się jednak na to, że być może uzyskać odpowiedź, że wszystkie depozyty są w tej chwili zajęte, albo że bank nie prowadzi takiej usługi, choć na ich stronie internetowej pisze co innego. Placówki rezygnują z udostępniania skrytek, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne. Koszt wynajmu skrytki bankowej nie równa się kosztom zabezpieczeń. Dlatego ich liczba została maksymalnie zmniejszona, a gdy jakaś się zwalnia, najczęściej proponują ją swoim najbardziej wartościowym klientom, korzystającym z private banking.

Pamiętaj jednak, że aby móc w ogóle wynająć skrytkę bankową musisz być osobą pełnoletnią. I w sumie to jedyny wymóg, ponieważ depozyt może wynająć zarówno osoba fizyczna, jak i prywatna, a także jednostki nieposiadające osobowości prawnej. Z usługi może skorzystać także nierezydent, czyli obcokrajowiec. Wystarczy, że wylegitymuje się ważnym dokumentem. Skrytka może posiadać zarówno jednego, jak i dwóch właścicieli, a także pełnomocnika.

Jak wygląda korzystanie ze skrytki bankowej?

Zaraz po ustaleniu warunków i podpisaniu umowy z bankiem, dostajesz klucz do skrytki. Drugi z nich – nazywany często „kluczem matką” albo „domykaczem” posiada bank. Skrytkę można otworzyć tylko za pomocą obu i tak samo ją zamknąć.

Jeśli chciałbyś wydobyć przedmioty znajdujące się z depozycie, lub coś tam włożyć, musisz udać się do odpowiedniej placówki, przechowującej Twojej rzeczy. Tam podpiszesz dokumenty potwierdzające Twoją obecność i otworzenie skrytki. Pracownik zaprowadzi Cię do depozytu, skorzystacie razem ze swoich kluczy, by dostać się do Twoich przedmiotów, a następnie pracownik wyjdzie, zostawiając Cię samego. Według obowiązujących przepisów, nie może być w tym samym pomieszczeniu co ty, gdy przeglądasz zawartość swojego depozytu.

Pamiętaj również o tym, że bank nie posiada kopii Twojego klucza. Jeśli więc go zgubisz, będzie musiał zostać wezwany ślusarz, który rozwali zamek. Twoje roztargnienie może więc kosztować Cię czasem i tysiące.

Zważ także na to, że skorzystać ze skrytki możesz tylko w godzinach funkcjonowania placówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *