Promesa kredytowa – czym jest i na czym polega?

Promesa kredytowa często jest bardzo przydatna w sytuacji, gdy chcemy nabyć nieruchomość. Nie gwarantuje uzyskania kredytu hipotecznego, ale jest potwierdzeniem, że na obecną chwilę posiadamy zdolność kredytową na to, by kupić wymarzone mieszkanie. Dla wielu sprzedawców jest to wystarczający dokument, by zaufać nabywcy i podpisać z nim umowę.

Czym dokładnie jest promesa kredytowa?

Promesa jest dokumentem, który potwierdza, że bank zobowiązuje się do wykonania konkretnej czynności. Promesa kredytowa dotyczy dokładnie kredytu i świadczy o tym, że bank udzieli zapomogi klientowi na daną kwotę, gdyby złożył stosowny wniosek. Dla sprzedawcy nieruchomości jest to z kolei potwierdzenie, że nabywający posiada odpowiednią zdolność kredytową i, że gdyby doszło do potencjalnego kupna, jest w stanie wypłacić mu określoną kwotę. Uzyskanie promesy dla Ciebie również jest opłacalne. Ryzyko utraty wpłaconego zadatku z powodu odmowy udzielenia kredytu jest dużo mniejsze, ponieważ wiesz już, że bank jest skłonny przyznać Ci zobowiązanie.

Promesa kredytowa, będąca obietnicą banku, że udzieli on finansowania na określoną kwotę nie jest jednak stuprocentowo wiążąca. Może się zdarzyć, że to nie wystarczy, ponieważ gdy dojdzie do składania wniosku o zapomogę, okaże się nagle, że bank nie jest w stanie udzielić kredytu na tą wybraną nieruchomość. Dlatego lepiej jest postarać się o bardziej szczegółowy dokument i zmusić bank do zobowiązania się do udzielenia kredytu na konkretną nieruchomość, którą chcemy kupić, by uniknąć później niedomówień. Wymaga to dostarczenia całej dokumentacji nieruchomości, czyli informacje o metrażu, cenie, rynku wraz z wpisem do księgi wieczystej. Jednak z tak dokładnie sporządzonego dokumentu bankowi będzie trudniej się wycofać i odmówić udzielenia kredytu hipotecznego.

Wydanie promesy kredytowej – w jakich bankach można uzyskać taki dokument?

Promesa kredytowa, to wstępny dokument dający potwierdzenie zdolności kredytowej klienta. Kiedyś uzyskanie jej nie było takie łatwe, ponieważ promesa bankowa była czymś wyjątkowym i niechętnie wydawanym przez instytucje finansowe. Kosztowała także dużo ze względu na to, długo badana była sama zdolność kredytowa. Obecnie jednak dostęp do Biur Informacji Kredytowej jest dużo łatwiejszy i wszystko odbywa się za pomocą kliku kliknięć. Rozwinął się także rynek nieruchomości. Sprzedawcy, dbając o swoje bezpieczeństwo finansowe, wymagają potwierdzenia zdolności kredytowej. Jest to dla nich zapewnienie, że nie dojdzie do sytuacji, gdy umowa zostanie podpisana, a klient nie dostanie kredytu hipotecznego.

Banki, które udzielają promesy kredytowej, to między innymi:

  • Bank Citi Handlowy
  • Bank Millennium
  • Bank Pekao SA
  • ING Bank Śląski
  • mBank
  • Santander Bank Polska.

Ile kosztuje promesa bankowa?

Kiedyś, by uzyskać promesę kredytową, należało wydać nawet kilkaset złotych. Jednak zmiany i bankowe i rynkowe, spowodowały, że obecnie taki dokument nie jest zbyt drogi.

W większości banków wystawienie promesy jest darmowe, jednak istnieje kilka wyjątków. I tak na przykład w Santander Bank Polska wystawienie takiej promesy kosztuje do 200 zł, ale kwota jest zwracana, jeśli dojdzie do podpisania umowy o kredyt hipoteczny. Natomiast mBank za wydanie promesy kredytowej życzy sobie 150 zł.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć, jakie stawki ma Twoja instytucja, zapytaj pracownika banku w placówce, albo odwiedź ich stronę internetową i zapoznaj się z tabelą prowizji i opłat.

Co zrobić, by uzyskać promesę kredytową?

Aby uzyskać promesę kredytową, musisz udać się do najbliższego oddziału swojego banku i tam złożyć odpowiedni wniosek. Możesz go już wcześniej pobrać z internetu i wypełnić w domu, lub uzyskać od pracownika banku i uzupełnić na miejscu. Po dostarczeniu wniosku (i wniesieniu stosownej opłaty, jeśli takowa jest), wystarczy czekać. Proces wystawienia promesy może trwać nawet do 2 tygodni. Pamiętaj, że jeśli bank odmówi udzielenia promesy kredytowej przez brak zdolności kredytowej, możesz złożyć taki wniosek w innych placówkach. Być może tam uda się uzyskać potrzebny dokument.

Kiedy promesa kredytowa może okazać się niewiążąca?

Należy pamiętać o tym, że promesa kredytu hipotecznego nie jest gwarancją jego uzyskania. Jest nią tylko pozytywna decyzja kredytowa, czyli samo podpisanie umowy kredytowej z bankiem. Choć promesa posiada wiele zalet, musisz pamiętać o tym, że mogą wyniknąć sytuacje, które spowodują, że uzyskanie kredytu hipotecznego stanie się niemożliwe, mimo wystawionej promesy.

Jakie sytuacje powodują brak zgody banku na kredyt mimo promesy? Do najczęściej spotykanych zaliczamy:

  • zmianę sytuacji materialnej kredytobiorcy,
  • brak spłacenia jakiegoś zobowiązania i tym samym pojawienie się wpisu o kliencie w Krajowym Rejestrze Dłużników, Biurze Informacji Kredytowej i Biurze Informacji Gospodarczej,
  • wprowadzenie nowych regulacji prawnych dla banków,
  • odmowę udzielenia kredytu na konkretną nieruchomość (w przypadku, gdy promesa była wystawiona na daną kwotę pieniężną).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/platne/serwer20515/public_html/pozyczko.pl/wp-content/plugins/7/wp-boost.php on line 81