Pożyczka prywatna

Życie pisze różne scenariusze. Niekiedy również potrafi kłaść kłody pod nogi i przydarzają się sytuacje, przez które możemy wpaść w kłopoty finansowe. Co wtedy? Niektórzy sięgnęliby po pożyczkę bankową, jednak większość od razu rozgląda się za pożyczką prywatną. Szukamy wtedy pomocy u rodziny czy znajomych, a czasami w insytutcjach pozabankowych. Jest to rozwiązanie szybsze i na pewno wymagające mniej papierologii. Czym więc dokładnie jest pożyczka prywatna? Jak ją uzyskać? Czy trzeba zapłacić od podatek od pożyczonej kwoty?

Pożyczka prywatna – czym jest?

Wzięcie pożyczki w banku nie jest wcale łatwe. Nie dość, że musimy mieć nienaganną historię kredytową, to jeszcze proces zaciągania zobowiązania może trochę potrwać. W dodatku musimy przekładać różne dokumenty, potwierdzające, że nasza sytuacja finansowa pozwoli nam w najbliższym czasie spłacić zapomogę. Jednak przede wszystkim kłopot stanowi fakt, że nie zawsze dostaniemy decyzję pozytywną.

Wtedy na pomoc przychodzą pożyczki, które możemy zaciągnąć u osoby fizycznej lub w instytucji pozabankowej. Prosimy rodzinę albo znajomych o pomoc, albo szukamy jej u różnych pożyczkodawców, często prywatnych inwestorów, oferujących swoje usługi w internecie. Taka forma przybiera nazwę pożyczki społecznościowej. Zazwyczaj jednak, gdy pożyczamy od osoby obcej, która ogłasza się na przeznaczonym do tego portalu, wymagana jest umowa i przedstawienie swoich dokumentów. Bywa, że pozabankowa pożyczka prywatna wymaga tego, by dać pod zastaw nieruchomości bądź samochód.

Co wyróżnia pożyczki prywatne, które zaciągamy u osoby fizycznej, którą znamy? Przede wszystkim to, że nikt nie bada naszej zdolności kredytowej. Nie musimy mieć wcale pozytywnej historii w bazach danych. Mimo obecności w BIG, najbliższa rodzina i znajomi mogą pożyczyć nam pieniądze, jeśli tego zechcą. Nie trzeba również przekładać żadnych dokumentów o zatrudnieniu i spisywać umowy. Choć zalecamy stworzenie jej, jeśli zaciągamy u znajomego większą kwotę pieniężną. W dodatku nie ponosimy dodatkowych opłat związanych z naliczonym procentem i oddajemy tyle, ile pożyczyliśmy. W końcu wszystko odbywa się przyjaznej atmosferze wzajemnego zaufania.

Umowa pożyczki prywatnej

Umowa prywatna nie musi być złożona na piśmie, równie dobrze może mieć charaketr ustny. Sugerujemy jednak, aby jednak spisać takową umowę, ponieważ wtedy mogą regulować ją przepisy Kodeksu Cywilnego i w ten sposób jest zabezpieczona prawnie. W dodatku dopiero wtedy wszystkie informacje są przejrzyste i w jednym miejscu. Widoczna jest kwota pożyczki, termin jej oddania oraz inne ustalone zasady. Pożyczki od osób prywatnych (szczególnie obcych) powinny być spisane w momencie, gdy pożyczamy więcej niż 1000 zł, bowiem od tej kwoty obowiązuje podatek od czynności cywilnoprawnych.

Taka umowa pożyczki prywatnej jest jedyną podstawą, która może posłużyć do rozstrzygnięcia sporu między pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą w razie jakichkolwiek wątpliwości. W przypadku ofert pożyczek prywatnych, szczególnie w dobie internetu, możemy natknąć się na nieuczciwe praktyki. Wybieraj tylko sprawdzone pożyczki prywatne i jeśli sprawa załatwiana jest online, warto, abyć posiadał jakiś stosowny dokument, potwierdzający cały proces. Prywatną pożyczkę w zasadzie może dać nam każdy, więc tak ważna jest ostrożność.

Podatek od pożyczki prywatnej

Pożyczki podlegają regulacjom prawnym, a do takich należy artykuł ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Kiedy zapłacimy podatek?

Jeśli kwota przekracza 1000 zł i jest zaciągnięta u osoby niespokrewnionej, wtedy pożyczkobiorca zobowiązany jest złożyć deklarację PCC-3 do odpowiedniego organu. Musi także potwierdzić proces odpowiednimi dokumentami (np. wyciągiem bankowym, który pokaże, że środki wpłynęły na konto), a następnie opłacić podatek. Wynosi on 0,5% od wartości pożyczonej kwoty. Przed 2019 rokiem stawka ta była nieco większa i wynosiła 2% pożyczki. Jeśli więc zaciągnąłeś się w tamtym okresie, obowiązują Cię stare zasady.

Pożyczki prywatne online od prywatnego inwestora, zaciągnięte za pośrednictwem strony internetowej przeznaczonej do tego typu usług, nie są zwolnione z tego obowiązku.

Termin składania deklaracji i spłaty pożyczki prywatnej

Deklarację PCC-3 należy złożyć w terminie 14 dni od wzięcia pożyczki. Można zrobić to albo osobiście w fizycznym urzędzie, bądź online na stronie Ministerstwa Finansów. Trzecią opcją jest przesłanie deklaracji pocztą.

Opłacenie pożyczki prywatnej powinno odbyć się także w ciągu 14 dni. Odpowiednią kwotę należy uiścić w Urzędzie Skarbowym, który odpowiada naszemu miejscu zamieszkania.

Konsekwencje niezapłacenia podatku od pożyczki prywatnej

Pożyczki pozabankowe w określonych sytuacjach należy dodatkowo opłacić, nawet jeśli wzięliśmy ją od osoby prywatnej. O ile oczywiście nie jest to pożyczka od kogoś z rodziny. Jeśli jednak zadłużyliśmy się u znajomego, bądź u kogoś obcego, nieuiszczenie stosownego podatku będzie karane. W przypadku dopuszczenia się się braku zapłaty, zostaniemy obciążeni karą w wysokości 20% od kwoty pożyczki.

Pożyczka prywatna od rodziny

Wspomnieliśmy wcześniej o tym, że jeśli pożyczamy pieniądze od rodziny, nie jesteśmy w zobowiązani do zapłaty podatku. Uściślijmy jednak w jakich dokładnie sytuacjach zostaniemy zwolnieni z tego obowiązku.

  • Jeśli pożczykę prywatną zaciągamy od osoby spokrewnionej, należącej do I grupy podatkowej, czyli jest to: małżonek, rodzice, dzieci, wnukowie, prawnukowie (tzw. zstępni), rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (tzw. wstępni), rodzeństwo, teściowie, zięć, pasierb, synowa, oczym czy macocha.
  • W okresie 5 lat, nie pożyczyliśmy więcej niż 9637 zł od jednej osoby z I grupy podatkowej.

    Jeśli któreś z powyższych punktów zostanie złamany, na przykład zostanie przekroczona kwota i pożyczka prywatna wyniesie więcej niż 9637 zł, będziemy musieli złożyć odpowiednią deklarację PCC-3 do organu podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *