EUCB — czym jest i jak działa?

EUCB (European Union Credit Bureau) to baza danych o długach i zobowiązaniach, z której korzystają firmy pożyczkowe. Czy EUCB działa także w Polsce? Czym się różni od BIK? Jak można do niego trafić? Podpowiadamy.

Jednym z elementów analizy wniosku pożyczkowego jest weryfikacja wiarygodności płatniczej kredytobiorcy w Biurach Informacji Gospodarczej i Biurze Informacji Kredytowej. Zaglądając do rejestrów, pożyczkodawca może znacząco ograniczyć swoje ryzyko, eliminując prawdopodobieństwo zawarcia umowy z dłużnikiem. Od niedawna pożyczkodawcy mogą korzystać także z dodatkowego rejestru — EUCB.

Czym jest EUCB?

EUCB (European Union Credit Bureau) to baza danych o długach i zobowiązaniach, z której korzystają firmy pożyczkowe. Co ważne, dane dostarczane przez EUCB są pobierane w momencie złożenia wniosku, dzięki czemu są one stale aktualne. Pożyczkodawca, który zajrzy do bazy, zyska więc faktyczny i co ważne — bieżący obraz wiarygodności płatniczej wnioskującego.

Czy EUCB działa w Polsce?

EUCB działa m.in. w Czechach, Słowacji, Litwie, Łotwie, Hiszpanii i w Polsce. Choć jego weryfikacja nie jest tak powszechna, jak sprawdzanie rejestrów BIG InfoMonitora czy Krajowego Rejestru Długów, do EUCB zagląda kilku znanych pożyczkodawców. Wg aktualnych informacji opublikowanych na stronie internetowej rejestru jest ich 9.

Jakie firmy pożyczkowe w Polsce korzystają z EUCB?

Zgodnie z zasadą korzystania z EUCB, firmy, które przekazują dane gospodarcze do rejestru, mogą także czerpać z niego wiedzę. Obecnie są to m.in. Netcredit, Ekspres Pożyczka, Tani Kredyt, Credilo czy Smart Pożyczka. Jeśli chcesz sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie pożyczkodawca także korzysta z rejestru, zapoznaj się z treścią umowy ramowej i formularzem informacyjnym. Co ważne, w obu dokumentach baza /EUCB często figuruje pod nazwą UAB „EUROPE INFO GROUP”.

Jakie informacje znajdują się w EUCB?

W EUCB znajduje się aż 35 różnych informacji na temat kredytobiorcy. Wśród nich m.in.:

  • dane osobowe pożyczkobiorcy;
  • data rejestracji w bazie;
  • liczba aktywnych w danym momencie pożyczek;
  • liczba niespłaconych w terminie pożyczek;
  • całkowita wartość zaciągniętych pożyczek;
  • liczba odrzuconych wniosków pożyczkowych wraz z datą ostatniego odrzucenia;
  • data zaciągnięcia ostatniej pożyczki;
  • data ostatniego przedłużenie terminu spłaty;
  • wartość zaciągniętych pożyczek;
  • Średnia miesięczna kwota spłaty;
  • liczba dni opóźnienia dla bieżącej pożyczki;
  • wartość zadłużenia.

Jak sprawdzić swoje dane w bazie EUCB?

Dostęp do historii kredytowej EUCB mają wyłącznie współpracujące z rejestrem firmy pożyczkowe. Samodzielne sprawdzanie swoich danych w bazie nie jest więc możliwe.

Ważne: choć EUCB nie oferuje dostępu do danych w bazie dla osób prywatnych, aktualne przepisy o ochronie danych osobowych dają konsumentom możliwość uzyskania informacji o przechowywanych i przetwarzanych danych w dowolnej bazie. Jeśli chcesz uzyskać informacje, jakie dane na Twój temat figurują w rejestrze, możesz wysłać pisemny wniosek z prośbą o ich udostępnienie. Czas przetwarzania takiego wniosku może być jednak wydłużony, także dlatego, że EUCB jest międzynarodową bazą, mało popularną na polskim rynku.

EUCB a BIK

Czym EUCB różni się od BIK? Podstawową różnicą pomiędzy EUCB a BIK (oraz BIG-ami) jest dostęp do informacji. Jeśli chcesz sprawdzić, jak widzą Cię banki i firmy pożyczkowe, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wygenerował raport BIG lub sięgnął po raport o firmie (konsumencie) stworzony przez Biuro Informacji Gospodarczej. Dostęp do danych zgromadzonych w EUCB mają wyłącznie firmy pożyczkowe. Samodzielne sprawdzenie swojej historii kredytowej EUCB nie jest więc możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *