Podatek od pożyczki — czy trzeba go zapłacić?

Czy wzięcie chwilówki rodzi obowiązek zapłaty podatku? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, rozważających pożyczenie pieniędzy. W artykule wyjaśnimy, kto i w jakich okolicznościach musi zapłacić podatek od pożyczki.

Jeśli planujesz zaciągnięcie szybkiej pożyczki pozabankowej, możesz spać spokojnie. Jedynym kosztem, jaki będziesz musiał ponieść, są opłaty wynikające z umowy pożyczkowej. Pożyczając pieniądze w firmie pożyczkowej, nie będziesz musiał płacić podatku. Jego uiszczenie może być jednak konieczne, jeśli pożyczysz pieniądze od osoby prywatnej.

Pożyczka — nie tylko w firmie pożyczkowej

Zgodnie z prawem pożyczki może udzielić nie tylko bank lub pozabankowa instytucja finansowa, ale także dowolna osoba prywatna. Jak wynika z zapisów ustawy Zgodnie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych tj. z dnia 26 maja 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1150), każda pożyczka zaciągnięta przez osobę prywatną od osoby prywatnej rodzi obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Ile wynosi podatek od pożyczki?

Do końca 2018 roku wysokość podatku PCC od pożyczki wynosiła 2% pożyczonej kwoty. Dziś jest to jedynie 0,5%.

Kto płaci podatek od pożyczki?

Osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od pożyczki jest pożyczkobiorca.

Czy podatku od pożyczki da się uniknąć?

Na szczęście tak. W szczególnych sytuacjach pożyczkobiorca może uniknąć podatku od pożyczki. O jakich sytuacjach mowa?

Pożyczkobiorca nie musi płacić podatku od pożyczki, jeśli:

  • pożyczył pieniądze od osoby zaliczonej do I grupy podatkowej — małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synowej, rodzeństwa, ojczyma, macochy czy teściów. Zwolnienie obowiązuje dla pożyczek do kwoty 9637 zł uzyskanych od jednej osoby przez okres 5 lat;
  • pożyczył pieniądze od osób z zerowej grupy podatkowej (małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma lub macochy) i w ciągu 14 dni od daty dokonania czynności złoży deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) właściwemu organowi podatkowemu. W tym przypadku konieczne jest także udokumentowanie otrzymania środków na rachunek w banku;
  • pożycza pieniądze od osoby, która nie zalicza się do zerowej i pierwszej grupy podatkowej, a kwota pożyczki wynosi nie więcej niż 1000 zł.

Nie zgłosiłeś pożyczki w urzędzie skarbowym? Jakie konsekwencje możesz ponieść?

Jeśli zapomnisz zgłosić pożyczki w US lub nie dokonasz zgłoszenia celowo, a urząd odkryje Twoje zaniedbanie, może zarządzać od Ciebie uiszczenia sankcyjnej stawka podatku w wysokości 20-procent wartości pożyczki. Pod warunkiem oczywiście, że prawo nie zwolniło Cię z obowiązku zgłoszenia.

Zwolnienie z podatku PCC dla przedsiębiorców

Jednym z zapisów pakietu antykryzysowego, który wszedł w życie na skutek pandemii koronawirusa jest zwolnienie z podatku PCC także przedsiębiorców. Zwolnienie obejmuje pożyczki zawierane do 31 sierpnia 2020 r. Z preferencji nie skorzystają jednak wszystkie firmy. Niezbędnym warunkiem zwolnienia jest bowiem pogorszenie płynności finansowej wynikającej z pandemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *