Giełda długów – czym jest i jak działa

Pożyczyłeś komuś pieniądze i nie możesz odzyskać swojej należności? Możesz sprzedać dług osobie trzeciej i mieć z głowy całą sprawę. A może sam stałeś się dłużnikiem, a twoje dane znalazły się na giełdzie długów? Sprawdź jak działa giełda wierzytelności i jakie zasady na niej panują.

Czym jest giełda długów?

Giełda długów jest stroną internetową, choć można też nazwać ją po prostu rejestrem. Pożyczkodawcy – czy to prywatni czy firmowi – wystawiają na niej dług, jaki ktoś u nich zaciągnął. Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z giełdą, a więc inna osoba – i tu również może być to osoba prywatna albo reprezentująca firmę windykacyjną – kupuje dany dług. W chwili przejęcia go, to właśnie jej zadłużony powinien spłacić należność. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a wykonywane czynności regulują przepisy Kodeksu cywilnego (art. 509). Istnieje zapis mówiący o tym, że można przenieść wierzytelność na osobę trzecią w drodze cesji i właśnie temu służą giełdy długów.

Jak działa giełda wierzytelności?

Pożyczkodawca nie musi posiadać zgody dłużnika, by móc umieścić na giełdzie wierzytelności jego niespłaconą należność. Oczywiście, powinien go o tym poinformować, jednak dopóki w umowie nie znalazł się zapis, że pożyczający nie może sprzedać komuś długu, wszystko jest jak najbardziej legalne. W dodatku, giełdę długów nie obowiązują przepisy RODO (i w związku z tym nie łamie przepisów udostępnianiu informacji gospodarczych), a więc razem z informacją o tym, jak wysoki jest dług, wystawiający może zamiesić również informacje o dłużniku, w tym:

  • jego imię i nazwisko,
  • miejscowość zamieszkania (bez konkretnego adresu),
  • nazwę firmy (jeśli to firma się zadłużyła, a nie osoba prywatna).

Sama giełda wierzytelności składa się z dwóch typów działań. Jedną stroną są pożyczkodawcy, wystawiający niespłacone długi, a drugą są osoby bądź firmy, które zajmują się skupowaniem tych długów. Oczywiście istnieje jeszcze trzeci tym osób zaglądających na stronę – ci którzy wchodzą na giełdę tylko po to, by wyszukać informacje o dłużnikach.

Jak sprzedać nieopłaconą należność na giełdzie długów?

Dług możesz chcieć sprzedać z różnych przyczyn. Być może nie potrafisz przekonać pożyczkobiorcę do spłacenia należności i nie chce Ci się chodzić po sądach, albo po prostu potrzebujesz na szybko pieniędzy, a wiesz, że dłużnik nie jest w stanie Cię w tym momencie spłacić. Zanim jednak przystąpisz do wystawienia długu na giełdzie, pamiętaj o tym, że cena będzie niższa niż kwota wierzytelności. W zamian za to, że „umywasz” ręce od długu i możesz się go pozbyć na rzecz osoby trzeciej, dostajesz zapłatę praktycznie od razu. Nie musisz czekać do momentu spłaty zadłużenia, czyli aż ktoś kto odkupił od Ciebie dług, nie wyekzekwuje go od osoby zadłużonej.

W dodatku nie zapomnij, że aby w ogóle móc wystawić nieopłaconą należność na giełdzie długów musisz posiadać dowód na to, że faktycznie pożyczyłeś komuś pieniądze. Internetowa giełda długów przyjmuje tylko takie długi, które można zweryfikować na przykład umową podpisaną przez obie strony – i pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę.

Aby wystawić dług na internetowej giełdzie długów wystarczy, że założysz konto, a następnie wypiszesz dane dotyczące długu i dłużnika, a na końcu zweryfikujesz cały proces i przedstawisz administratorowi, że zadłużenie zostało potwierdzone umową bądź innym dokumentem.

Jak sprawdzić, czy znalazłem się na giełdzie wierzytelności?

Giełda długów to także doskonała kopalnia informacji. Możesz dowiedzieć się, czy Twoje informacje razem z długiem znalazły się na niej, ale także możesz zasięgnąć wiedzy o tym, czy może firma, z którą chcesz współpracować być może również wylądowała wśród zadłużonych.

Wystarczy wejść na giełdę wierzytelności i wpisać imię i nazwisko dłużnika albo NIP firmy, która Cię interesuje. Możesz znaleźć także wszystkie informacje o osobach zadłużonych z wybranej miejscowości, wystarczy, że to właśnie miejscowość wpiszesz w filtrach wyszukiwania.

Jest to dobry patent, gdy chcesz zacząć współpracować z danym kontahentem, ale nie jesteś pewien, czy możesz mu zaufać. Z giełdy długów korzystają także banki i inne podmioty udzielające pożyczki. W dodatku, jeśli wykupiłeś usługę u przedsiębiorstwa, które jest zadłużone, możesz zapłacić go przez tzw. potrącenie. Czyli jeśli dług firmy znalazł się wystawiony na giełdzie, możesz wykupić go i w ten sposób zapłacisz za usługę nie gotówką, a właśnie wykupionym długiem.

Internetowa giełda długów – kiedy z niej skorzystać?

Z internetowej giełdy długów możesz skorzystać zarówno wtedy, gdy chcesz sprzedać wierzytelność i na podstawie umowy pożyczki wystawić dług do zakupu, ale także w momencie, gdy chcesz jakiś dług kupić. Giełda długów polega także między innymi na wymianie danych gospodarczych. Możesz wejść na nią, by uzyskać informacje o danej firmie czy osobie i zobaczyć, czy jest ona zadłużona. Giełdy wierzytelności to przydatne źródło informacji, a jeśli to Ty trafisz na nią ze swoim długiem, pamiętaj, że możesz napisać do pożyczkodawcy, by się z nim dogadać. Choć najważniejsze to spłacać wszystkie swoje zadłużenia w terminie, wtedy masz pewność, że coś takiego Ci się nie przytrafi i nie staniesz się niewiarygodny w oczach różnych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *