ERIF – co to jest? Jak sprawdzić swoje dane?
ERIF jest jedną z intytucji działających w ramach Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Znajdują się tam informacje zarówno o zwykłych konsumentach jak i o przedsiębiorcach i ich zdolności finansowej. Nie są tam przechowywane tylko negatywne wpisy o zadłużeniach, ale także te pozytywne o wypłacalności i terminowej spłacie zaciągniętych kredytów. Dowiedz się, jak trafić do rejestru ERIF i jak sprawdzić swoje dane w bazie ERIF.
Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF) – czym jest?
Za każdym razem, gdy bierzesz kredyt, jesteś sprawdzany w banku lub u pożyczkodawcy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Oceniana jest twoja zdolność kredytowa, a także weryfikowany jest fakt, czy jesteś w stanie spłacić zobowiązanie. Jeśli figurujesz w bazie dłużników, Twoja szansa na wzięcie pożyczki znacząco maleje. Instytycje jednak oprócz zerknięcia do bazy danych BIK, sprawdzają klienta także w Biurze Informacji Gospodarczej, czyli przeglądają między innymi ERIF. Znajdują się tam bowiem nie tylko informacje o zadłużeniach konsumenta lub przedsiębiorcy, ale także jego terminowe spłaty, co może działać korzystnie na ocenę wniosku o przyznanie kredytu.
Działanie ERIF reguluje ustawa z 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych i jest jednym z pięciu instytucji podlegających pod Biuro Informacji Gospodarczej. Gromadzi, przechowuje i przetwarza informacje dotyczące zarówno konsumentów jak i przedsiębiorstw, a oprócz tego zajmuje się działaniami edukacyjnymi, przeprowadza szkolenie i gromadzi dane w celach statystycznych.
ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. – jakie dane się tam znajdują? Kiedy trafia się do rejestru?
W Biurze Informacji Gospodarczej ERIF znajdują się zarówno informacje pozytywne jak i negatywne. Instytucje pożyczkowe, które Cię zweryfikują, widzą więc, gdy ktoś nie spłaca długów, albo miał spore opóźnienia w terminowej spłacie, lub wręcz przeciwnie. Jeśli nigdy nie miałeś problemów, by opłacać wzięte kredyty lub pożyczki, instytucja weryfikująca Cię, zobaczy ten fakt, co zdecydowanie będzie działało na Twoją korzyść.
W bazie dłużników ERIF znajdują się takie informacje jak tytuł prawny zobowiązania, jego kwota i waluta, data powstania długu, a także dane dotyczące powstępowania w tej sprawie. Jeśli jednak spłacałeś wszystko na czas, wpis będzie mówił o tym, kiedy coś wziąłeś, na jaką kwotę i będzie zawierał daty uregulowania opłat. Oprócz tego baza danych przechowuje takie informacje o konsumentach jak jego PESEL, imię i naziwsko oraz seria i numer dowodu osobistego. W przypadku przedsiębiorstw jest to ich nazwa firmy, adres, podmiot działaności oraz REGON lub NIP.
Jednak, abyś znalazł się w bazie jako nierzetelny klient, musi zostać spełnione kilka warunków. Przede wszystkim zobowiązanie musi wynosić min. 200 zł w przypadku konsumentów i min. 500 zł, jeśli chodzi o przedsiębiorców. W dodatku wpis może zostać opublikowany dopiero wtedy, gdy opóźnienie wynosi min. 30 dni. Poza tym, zanim wierzyciel wpisze Cię do ERIF, musi miesiąc przed, wysłać do Ciebie wezwanie do zapłaty, wraz z informajcą, że takiego wpisu zamierza dokonać. Jeśli chodzi o pozytywne wpisy, prośbę o zamieszczenie takowego może wysłać zarówno wierzyciel, jak i ty sam.
Jak za darmo sprawdzić swoje dane w ERIF?
Raz na pół roku możesz wygenerować darmowy raport dotyczący siebie lub raport z Rejestru Zapytań. Jeśli jednak chciałbyś uzyskać dokument, dzięki któremu zweryfikowałbyś, czy ktoś próbował posłużyć się Twoim dokumentem tożsamości, by wziąć na Ciebie kredyt lub pożyczkę, jest to możliwe przez cały czas bez opłat. Taki raport będzie dostępny na Twoim koncie przez pełne 90 dni.
Jak to zrobić? Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową erif i dokonasz rejestracji. Jest to bezpłatny proces, podczas którego będziesz musiał wprowadzić swoje dane, a także przejść przez potwierdzenie tożsamości. Gdy będziesz miał to już za sobą, wystarczy, że wejdziesz w zakładkę „Sprawdzanie” i wybierzesz raport, który Cię interesuje. Masz do wyboru:
- darmowy raport o tym, czy ktoś chciał wziąć kredyt lub pożyczkę na Twój dowód,
- bezpłatny raz na 6 miesięcy raport na własny temat, z którego dowiedz się, czy jesteś wpisany do rejestru, kto Cię wpisał i jakich zobowiązań to dotyczy,
- bezpłatny raz na 6 miesięcy raport z Rejestru Zapytań, gdzie sprawdzisz, czy ktoś szukał o Tobie informacji w ERIF w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Jak usunąć wpis w Rejestrze Dłużników ERIF?
Jeśli zobaczysz, że wierzyciel wpisał Cię do rejestru dłużników i miał ku temu powody – niestety, nie możesz z tym nic zrobić. Wiemy, że może być to uciążliwe, ponieważ bazę danych sprawdzają banki, insytucje pożyczkowe czy nawet spółdzielnie mieszkaniowe, ale zadaniem ERIF jest właśnie ostrzeganie i informowanie o zadłużeniach i osobach, które mają problem ze spłatą zobowiązania.
Jedyne, co możesz w tym przypadku, to całkowita spłata zobowiązania i uregulowanie długu. Po spłacie, wierzyciel musi w ciągu 14 dni zgłosić zmianę w rejestrze. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia, ERIF usuwa wpisy w ciągu 7 dni.
Zdarza się jednak, że możesz znaleźć się w rejestrze ERIF błędnie, a dane zawarte będą nieprawdziwe, lub po prostu nieaktualne. Wtedy musisz skontaktować się z wierzycielem, by dokonał korekty, albo od razu z samym rejestrem ERIF.