Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach

Prędzej czy później wielu z nas podczas dopełniania formalności związanymi z różnymi sytuacjami życiowymi, potrzebuje przedstawić zaświadczenie o zarobkach, lub będąc bardziej precyzyjnym, o zatrudnieniu. Dowiedz się, kiedy może okazać się potrzebne, kto je wystawia, oraz jakie informacje powinno zawierać.

 

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach

 

Najczęściej spotykane sytuacje, w których musimy udowodnić, że posiadamy regularny dochód oraz jesteśmy wypłacalni, związane są z zaciąganiem zobowiązań finansowych, takimi jak: pożyczka, kredyt, zakup przedmiotu na raty. Zdarza się także, że rodzice wysyłający swoje dzieci do przedszkola, także są zobowiązani przedstawić tego rodzaju zaświadczenie, by zagwarantować placówce, że opłaty będą uiszczane regularnie. Sytuacją, w której potrzebny może być ten dokument jest ubieganie się o przyznanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego i ustalenia ich wysokości.

Kto wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu

 

Zaświadczenie o zarobkach wystawiane jest przez pracodawcę zainteresowanego. Warto zaznaczyć, że tylko w przypadku potrzeby ustalenia wysokości emerytury, pracodawca jest do tego zobowiązany. W każdym innym przypadku wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu jest dobrowolne, więc teoretycznie pracodawca może mieć wpływ na utrudnienie w uzyskaniu kredytu, lub pożyczki.

Co powinno zawierać zaświadczenie o wynagrodzeniu

 

Warto zaznaczyć, że nie istnieje jakiś oficjalny i jedyny respektowany przez prawo wzór zaświadczenia o zarobkach i tego typu dokumenty mogą się różnić, w zależności od tego, jaki pracodawca je wystawia. Pracodawcy mają w tej kwestii dowolność i zazwyczaj wypracowane swoje własne wzory, które powinny spełniać oczekiwania instytucji oczekującej przedstawienia takiego zaświadczenia. Jeżeli pracodawca nie ma pewności, warto jednak zadbać o to, by pojawiły się w nim następujące informacje:

 

  • Dane pracownika, którego zaświadczenie dotyczy (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania).
  • Pełne dane pracodawcy.
  • Rodzaj stosunku pracy oraz czas obowiązywania umowy (także informację o trwającym ewentualnie okresie wypowiedzenia).
  • Średnie zarobki z ostatnich trzech miesięcy.
  • Charakter wykonywanej pracy.
  • Ewentualne potrącenia z wynagrodzenia na rzecz, np egzekucji komorniczych.

 

Tego rodzaju informacje powinny w zupełności wystarczyć instytucji bankowej udzielającej kredytu lub pożyczki w celu uzyskania pomocy przy ocenie zdolności kredytowej wnioskującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/platne/serwer20515/public_html/pozyczko.pl/wp-content/plugins/7/wp-boost.php on line 81