Pożyczka pod zastaw nieruchomości. Jakie są zasady?
Pożyczka pod zastaw nieruchomości może być dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jak najniższym oprocentowaniu przy zaciąganiu większych zobowiązań. Tego typu zabezpieczenie daje sporą szansę na lepsze warunki spłaty.
Pożyczka pod zastaw mieszkania, działki i nie tylko
Jeżeli jesteśmy zainteresowani pożyczką pod zastaw nieruchomości warto pamiętać o tym, że zabezpieczeniem nie musi być dom, lub mieszkanie. Ustanowienie hipoteki może dotyczyć także samej działki (budowlanej, lub rolnej), lub jakiegokolwiek innego budynku – każdej własności zgodnej z definicją nieruchomości według artykułu 46 Dz.U.2018.0.1025. Oznacza to, że kwoty takich pożyczek są bardzo różne i zależne od wartości zastawianej nieruchomości, którą może być wolnostojący garaż, małe mieszkanie, dom, lub budynek biurowy i pole uprawne.
Na czym polega pożyczka pod hipotekę
Tego rodzaju pożyczki mogą być udzielane zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe oraz firmy i osoby prywatne. Podstawą udzielenia pożyczki jest ustanowienie hipoteki na nieruchomość, której jesteśmy właścicielem, lub której właściciel wyraża zgodę na zabezpieczenie nią naszego zobowiązania. Warto zaznaczyć, że, podobnie jak w przypadku pożyczek gotówkowych, może być ona przeznaczona na dowolny cel, dzięki czemu może stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla osób posiadających nieruchomość oraz ograniczone możliwości spłaty zobowiązań wobec pilnych potrzeb, jak zakup samochodu. Należy pamiętać, że umowa udzielenia pożyczki pod zastaw jest aktem notarialnym i powinna zostać zawarta w obecności notariusza.
Zaciągając tego rodzaju zobowiązanie, mimo że warunki są zazwyczaj korzystniejsze niż w przypadku pożyczek gotówkowych, ryzykujemy utratę nieruchomości w przypadku braku spłaty zadłużenia, chociaż zazwyczaj dla pożyczkodawcy tego rodzaju rozwiązanie poprzedzone jest próbami wyegzekwowania długu innymi metodami.
W celu otrzymania tego rodzaju pożyczki w instytucji bankowej musimy przedstawić dokumenty poświadczające własność nieruchomości, pod której zastaw ma zostać zaciągnięta pożyczka (lub osoby trzeciej decydującej się na zastawienie swojej nieruchomości pod naszą pożyczkę), jak odpis z księgi wieczystej nieruchomości i akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości oraz inne dokumenty typowe dla zaciągania standardowych zobowiązań w bankach (zaświadczenie o dochodach, wyciąg z konta).
Prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości2>
Poza bankami, tego rodzaju pożyczki mogą udzielać także firmy prywatne i instytucje pozabankowe. Często w takich przypadkach nie jest wymagane posiadanie zdolności lub historii kredytowej, lecz warunki spłaty tego zobowiązania mogą być (lecz nie muszą) być mniej korzystne od tych, które może zaproponować nam bank. Przed wybraniem pożyczkodawcy warto bardzo dokładnie przejrzeć oferty różnych firm, porównać warunki pożyczki, wymagania i oprocentowanie u różnych instytucji bankowych i pozabankowych.
Decyzja o wyborze odpowiedniego pożyczkodawcy jest bardzo ważna, ale głównie ze względu na same warunki, ponieważ zaciąganie tego rodzaju zobowiązania z gruntu jest bezpieczne przy terminowej spłacie rat. Po całkowitej spłacie pożyczki wpis w hipotece zostaje wykreślony, a pożyczkobiorca jest uprawniony na zaciągnięcia nowego zobowiązania na tę samą nieruchomość.