Oddłużanie – na jaką pomoc mogą liczyć zadłużeni?

Zaciągnąłeś kredyt lub pożyczkę i nie spłaciłeś zobowiązania w terminie? Popadłeś przez to spiralę zadłużenia i chciałbyś odzyskać stabilność finansową? Pierwszym rozwiązaniem jest konsolidacja zadłużenia, jednak jeśli nie jest to dla Ciebie odpowiednia opcja – sięgnij po specjalistyczną pomoc dla zadłużonych i rozpocznij proces oddłużania.

Oddłużanie osób fizycznych – na czym polega?

Oddłużanie osób fizycznych to długotrwały proces wymagający dużo samozaparcia, cierpliwości i silnej woli. Najczęściej, przy pomocy specjalisty, określa się wartość zadłużenia, czyli sumę kwot na jakie została zaciągnięta pożyczka i/lub kredyt. Może być to kilka różnych należności do spłacenia, bowiem częstą praktyką jest branie kolejnych pożyczek po to, by spłacić poprzednie. Do tego wliczają się wszystkie rachunki i inne niespłacone zobowiązania.

Gdy już zostanie ustalona suma długu, analizowana jest sytuacja dłużnika. Czy posiada on jakiś budżet domowy? Czy pracuje i ile zarabia? Liczone są wszystkie środki finansowe, które mogą spłynąć do kieszeni osoby zadłużonej. Na podstawie wyciągniętych wniosków, najpierw eliminowane są zbęne wydatki, a następnie już z wiedzą o możliwościach finanowych dłużnika, rozpoczynają się rozmowy z wierzycielami i komornikiem.

Czasami negocjacje mają pomyślny skutek i udaje się wynegocjować lepsze warunki spłaty długu. Być może zostanie on pomniejszony o odsetki, zostanie zmniejszona liczba rat, albo zostanie przesunięty termin spłaty. Zazwyczaj instytucje pozabankowe czy banki idą na rękę zadłużonemu i pozwalają mu na spłatę długu, która zawiera się w jego możliwościach finansowych.

Następnym krokiem jest stworzenie planu spłaty zobowiązań. Oddłużanie kredytów i oddłużanie chwilówek, nie jest rzeczą prostą i łatwą. Plan będzie zawierał możliwości finansowe zadłużonego, jak i warunki, które postawili wierzyciele. Jednak wiadomo, że samo planowanie nie wystarczy. Ty, jako dłużnik, będziesz musiał trzymać się go i wypełniać krok po kroku, co czasami może być trudne, bo jak wspomnieliśmy jest to proces długi i żmudny. Jeśli nie wykażesz się odpowiednią dyscypliną, sprawa może skończyć się w sądzie. Dlatego musisz powoli spłacać dłużników, zgodnie z wyznaczonym planem.

Jeśli sięgniesz po profesjonalną pomoc, która specjalizuje się w oddłużaniu osob fizycznych, być może uda ci się uporządkować Twoje zobowiązania finansowe. Na pewno poprawi to Twoj komfort życia i dzięki temu zyskasz spokój ducha.

Kto może liczyć na pomoc w trudnej sytuacji finansowej?

Na pomoc dla zadłużonych może liczyć każdy, kto zdecyduje się na taki krok. Nie tylko przedsiębiorstwa, które popadły w długi, ale także zwykłe osoby prywatne, które wzięły kredyt lub pożyczkę i nie są w stanie jej spłacić.

Nie bój się sięgnąć po pomoc prawną, niektórzy prawnicy działają za darmo, tak samo jak fundacje. W dodatku nasze państwo również nie zostawia niewypłacalnych nieszczęśników samych sobie. Możesz skorzystać z ogłoszenia upadłości konsumenckiej i przyjąć oferowaną pomoc w procesie oddłużania.

Jakie firmy i instytucje zajmują się pomocą w zadłużeniu?

W oddłużaniu osób fizycznych pomagają przede wszystkim kancelarie prawne, zajmujące się tego typu sprawami. Za pomocą prawnika, znającego się na temacie kredytów, pożyczek i długów, możesz wynegocjować lepsze warunki u wierzycieli. Taka osoba pomoże Ci w całym procesie oddłużania, włącznie z analizą Twojej dyspozycji finansowej i określeniem planu spłaty.

Oddłużanie kredytów bankowych to również część działalności niektórych fundacji, działających za darmo. Więc jeśli nie stać cię na kosztowną pomoc prawną (choć istnieją prawnicy, którzy działają pro bono), zainteresuj się fundacjami, które potrzebne środki pieniężne na pomoc uzyskują z darowizn i datków. Przykładem może tu być Fundacja Pomocy Dłużnikom „ANTYWINDYK” czy Fundacja „Zaradni”.

I na koniec: istnieją specjalne firmy oddłużające, których zakresem działalności jest tylko oddłużanie osób prywatnych czy oddłużanie firm i pomoc w spłacie zadłużenia. Często zajmują się również pozyskiwaniem dodatkowych źródeł finansowania, które pomogłyby dłużnikowi.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Jeśli plan oddłużania nie pomoże, bądź jesteś już w tak złej sytuacji finansowej, że nic nie dadzą Ci negocjacje z wierzycielami, możesz pomyśleć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Jest to szansa na nowy start. Prawo upadłościowe pomaga osobom, które się całkowicie niewypłacalne i potrzebują pomocy w powrocie do normalnego życia. W przypadku dużych problemów finansowych, to czasami jedyne wyjście.
Kilka lat temu ogłoszenie upadłości konsumenckiej było dużo cięższe, ponieważ sąd machnięciem rękki oddalał wnioski, argumentując to tym, że dłużnik sam się na to pisał, wykazując się niedbalstwem i nieostrożnością. Dziś jednak wygląda to inaczej, a sądowi wystarcza sam fakt, że osoba stała się niewypłacalna.

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, pierwszą rzeczą jaka będzie miała miejsce, jest likwidacja majątku dłużnika, czyli sprzedaż wszystkiego co ma, by pokryć długi. Jednak dzięki niedawno podpisanej ustawie, dłużnik dostaje z tego część kwoty, która ma służyć na pokrycie wynajmu mieszkania, w którym będzie mógł przebywać przez dwa lata ze swoją rodziną.

Następnie sąd ustala plan spłaty zadłużenia, który zwykle trwa trzy lata. Bierze pod uwagę sytuację finansową dłużnika, a także jego zobowiązania finansowe. Gdy dojdzie do wniosku, że niektórych długów, nie jest w stanie spłacić, wtedy je umarza.

Podsumowanie – czy da się wyjść z długów?

Jak wielokrotnie wspomnieliśmy, oddłużanie długów to proces ciężki i długotrwały. Musisz naprawdę chcieć wyjść ze swojej sytuacji złej sytuacji i zacisnąć przysłowiowego pasa, by spłacić wszystkie zobowiązania, zgodnie z ustalonym planem. Nie jest to jednak rzecz niemożliwa, tym bardziej że istnieje wiele instytucji oferujących pomoc w spłacie zobowiązań finansowych. Jeśli jednak nie przekonują Cię te procesy, zainteresuj się radykalnym rozwiązaniem, jakim jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Długi to nie jest koniec świata. Najgorsze, co jednak możesz zrobić, to unikanie tematu i nie odpowiadania na kolejne pisma z banku. Weź sprawy w swoje ręce, skonfrontuj się z wierzycielami i zdecyduj się na nowy start.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Notice: Undefined index: HTTP_ACCEPT_LANGUAGE in /home/platne/serwer20515/public_html/pozyczko.pl/wp-content/plugins/7/wp-boost.php on line 81