Kredyt studencki — na czym polega, ile kosztuje i czy warto po niego sięgnąć?

Kredyt studencki to świetny sposób, aby sfinansować czesne lub/i utrzymanie przez okres studiów. Ile kosztuje, gdzie go szukać i kto może go otrzymać? Podpowiadamy.

Choć kształcenie w państwowych uczelniach wyższych jest darmowe, koszty utrzymania w obcym (zwłaszcza dużym) mieście potrafią pochłonąć ogromne kwoty.

Ile kosztuje życie studenta?

Koszt wynajęcia pokoju w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie to 800 – 1000 zł. Koszty zakupu jedzenia i pomocy naukowych to kolejny 1000. Za miesięczny bilet komunikacji miejskiej uczeń musi zapłacić średnio 100 – 120 zł, a za kosmetyki i środki czystości — co najmniej tyle samo. W przypadku studiów dziennych koszt utrzymania spoczywa zazwyczaj na rodzicach. Niestety, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wyjęcie z portfela 2500 czy 3000 zł miesięcznie.

Kredyt studencki, czyli jak sfinansować studia i utrzymanie?

Jeśli bliscy nie są w stanie udzielić studentowi finansowego wsparcia, może on sięgnąć po kredyt studencki. Pozyskane z niego środki pozwolą sfinansować czesne i utrzymanie podczas studiów. Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, na konto ucznia przez 10 miesięcy w roku będą wpływać transze w wysokości 400, 600, 800 lub 1000 zł miesięcznie. W trakcie całego okresu nauki student może pobrać maksymalnie 60 transz, a doktorant – 40.

Kto może wnioskować o kredyt studencki?

Kredyt studencki mogą otrzymać studenci uczelni publicznych i niepublicznych oraz studiów doktoranckich. Dodatkowe środki są dostępna dla osób realizujących naukę w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym. Zarówno studenci, jak i doktoranci muszą rozpocząć naukę przed ukończeniem 25 r.z. W momencie składania wniosku kredytowego student nie może mieć więcej niż 30, a doktorant — więcej niż 35 lat.

Ważne: aby decyzja banku była pozytywna, konieczne jest jednak spełnienie warunku dochodowego. Zgodnie z decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2020/2021 maksymalna kwota dochodu na osobę w rodzinie wnioskodawcy wynosi 3000 zł.

Koszty kredytu studenckiego

Celem udzielania kredytów studenckich jest wsparcie uczniów pochodzących z niezamożnych rodzin. Spłata odsetek od takich produktów, jest więc dotowana przez państwo. Dzięki temu całkowity koszt jest naprawdę atrakcyjny i zdecydowanie niższy od kosztów tradycyjnych kredytów gotówkowych. 

Ważne: obecnie oprocentowanie kredytów studenckich wynosi jedynie 0,875%, co stanowi połowę wartości stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego.

Kredyt dla studenta — formalności

Jeśli rodzina studenta spełnia kryterium dochodowe, młody człowiek może wnioskować o przyznanie kredytu. W tym celu powinien złożyć w banku:

  • wypełniony wniosek;
  • dokument potwierdzający dochody rodziny;
  • dokument potwierdzający status studenta lub udział w rekrutacji
  • dokumenty potrzebne do oceny zdolności kredytowej poręczyciela. W zależności od banku ich lista może się różnić.

Ważne: od niedawna wnioski o kredyt studencki można składać przez cały rok, także przez internet. Na wydanie decyzji bank ma 30 dni.

Które banki oferują kredyt studencki?

Obecnie kredyt studencki oferują:

  • PKO BP.
  • Bank Pekao.
  • BPS (ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Bank (ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Spłata kredytu studenckiego

Czy spłata kredytu studenckiego rozpoczyna się jeszcze na studiach? A może po zakończeniu edukacji?

Student zaczyna spłacać kredyt studencki dwa lat po zakończeniu edukacji. Liczba rat zależy od liczby transz. Jeśli transz było 30 – bank rozłoży spłatę na 60 miesięcznych rat. Jeśli było ich 40 – na 80 miesięcy.

Ważne: przez okres studiów i dwa lata po ich zakończeniu odsetki od kredytu spłaca państwo. Po upływie tego okresu student musi regulować je samodzielnie. Co ważne, jeśli kredytobiorca osiąga wyjątkowe wyniki w nauce, może liczyć na umorzenie nawet połowy zadłużenia.

Ważne poręczenie

Student, który nie pracuje, nie dysponuje zdolnością kredytową. Jak nietrudno zgadnąć, żaden bank nie udzieli finansowanie takiej osobie. Niezbędnym warunkiem uzyskania kredytu studenckiego jest posiadanie poręczyciela. Może być to rodzic, rodzeństwo lub inny krewny. Co jednak w sytuacji, jeśli najbliżsi studenta nie żyją lub nie mają wymaganej przez bank zdolności do spłaty? W szczególnych przypadkach poręczenia mogą udzielić Bank Gospodarstwa Krajowego i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt studencki — czy warto?

Ze względu na niskie koszty kredyt studencki to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą się uczyć, jednak nie mogą liczyć na finansowe wsparcie najbliższych. Dużą zaletą takich produktów jest niskie oprocentowanie, możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel i rozpoczęcie spłaty dopiero po 2 latach od zakończenia edukacji. Sporą niedogodnością może być natomiast ograniczona limitem kwota miesięcznego wsparcia oraz… wejście w dorosłość ze sporym zadłużeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *