Czym różni się kredyt od leasingu. Dla kogo lepszy jest leasing?

Alternatywą dla sfinansowania zakupu auta gotówką może być kredyt lub leasing. Które rozwiązanie okaże się lepszym wyborem? Jakie są wady i zalety każdego z nich? Podpowiadamy.

 

Przed wyborem formy finansowania, zwłaszcza kosztownych dóbr takich jak pojazdy czy sprzęt, dobrze przemyśl swoją decyzję. Choć ta jest jednorazowa, jej konsekwencje będziesz odczuwał przez lata. Kredyt czy leasing — które rozwiązanie okaże się korzystniejsze?

 

Leasing

 

Leasing jest nowoczesną formą finansowania dóbr, polecaną przede wszystkim właścicielom firm (choć osoby fizyczne także mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego, wachlarz korzyści jest dla nich zdecydowanie węższy).

 • Przedmiotem umowy leasingowej mogą być nie tylko pojazdy (choć te najczęściej finansuje się w ten sposób), ale także sprzęt komputerowy, maszyny czy nieruchomości.
 • Auto w leasingu jest formalnie własnością leasingodawcy. Umowę zawiera się zazwyczaj na okres do 60 miesięcy, a leasingowane auto nie może być starsze niż kilka lat (wymagania dotyczące wieku różnią się w zależności od firmy leasingowej).
 • Leasing jest dostępny także dla młodych firm, działających na rynku tylko kilka miesięcy.
 • Jeśli sięgniesz po leasing operacyjny (wybiera go aż 90% przedsiębiorców) po zakończeniu umowy będziesz mógł go wykupić lub zrezygnować z wykupu. Dużą zaletą leasingu operacyjnego jest możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu dużej części raty leasingowej oraz odliczenia 50% podatku VAT.

 

Ważne: na skutek zmian prawa wprowadzonych w 2019 roku zasady rozliczania samochodów w leasingu uległy zmianie. W zależności od wartości auta, przedsiębiorca może zaliczyć w koszty określoną część kwoty netto i VAT-u.

 

 • Ogromnym walorem takiej formy finansowania jest także szybka, przyjazna przedsiębiorcom procedura. Analizując zdolność do spłaty rat, firmy leasingowe są zdecydowanie mniej restrykcyjne niż banki. Aby starać się o leasing w procedurze uproszczonej, będziesz musiał dostarczyć leasingodawcy jedynie podstawowe dokumenty, bez konieczności przedstawiania zaświadczeń z US czy ZUS-u, a wydanie decyzji trwa z reguły nie dłużej niż 1-2 dni robocze.
 • Wybierając leasing, możesz użytkować auto bez ponoszenia wysokich kosztów własnych. Istnieją bowiem firmy, oferujące finansowanie bez wpłaty własnej.

 

Kredyt samochodowy

 

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, przeznaczonym na zakup pojazdu mechanicznego — np. samochodu osobowego, dostawczego, motoroweru, motocykla. Pozyskane z kredytu środki musisz więc przeznaczyć dokładnie na ten cel.

 • Maksymalny okres spłaty kredytu samochodowego wynosi 10 lat, a przedmiotem umowy może być nowe lub używane auto.
 • Choć oprocentowania kredytu samochodowego jest niższe od oprocentowania kredytu gotówkowego, jego zaciągnięcie wymaga ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń. Zazwyczaj są to: zastaw rejestrowy, przewłaszczenia lub/i cesji z polisy AC. W przypadku braku terminowej spłaty zabezpieczania chronią bank. Umożliwiają mu przejęcie i spieniężenie pojazdu celem zaspokojenia roszczeń.
 • W przypadku kredytu samochodowego kosztem podatkowym mogą być jedynie odsetki od rat. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, takie rozwiązanie jest więc mniej korzystne podatkowo niż leasing.
 • Procedura pozyskania kredytu jest z reguły dość skomplikowana i wymaga dostarczenia dokumentów finansowych firmy. Nawet niewielka rysa na wizerunek wnioskującego może skutkować odmowną decyzją.
 • Większość banków wymaga także wpłaty wkładu własnego. Jego wartość wynosi zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu procent wartości auta.

 

Leasing czy kredyt?

 

To, które rozwiązanie okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od indywidualnych czynników — potrzeb, możliwości, sytuacji życiowej i finansowej wnioskującego. Zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj wszystkie za i przeciw. W przypadku pytań lub wątpliwości skonsultuj się z osobą, znającą specyfikę obu produktów. Dzięki temu unikniesz rozczarowania i podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *